Zaorálkův úřad: Ukrajinští Češi nesmí být rukojmím situace

Domácí
3. 10. 2014 15:15
K žádosti se tentokrát připojilo přes 70 rodin.
K žádosti se tentokrát připojilo přes 70 rodin.

Ministerstvo vnitra by mělo prověřit, zda je reálná nějaká rozsáhlejší akce na přemístění volyňských Čechů z Ukrajiny do České republiky. Domluvili se na tom prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který to řekl České televizi. Schůzka následovala po předání další žádosti krajanů z Ukrajiny prezidentovi o pomoc s přesídlením do ČR. Diplomacie v této souvislosti vyjádřila lítost nad výskytem rozporuplných informací o situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovalo by za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli stát v této záležitosti rukojmími situace.

Zaorálek uvedl, že prezidenta informoval o vstřícnosti ministerstva zahraničních věcí vůči volyňským Čechům. "Tady mají dveře otevřené. Pokud se chtějí vrátit, tak mají volyňští Češi všechny procedury nesrovnatelně jednodušší než kdokoli jiný," řekl ministr. Doplnil, že pokud prokážou svůj český původ, tak ani nemusí prokázat, že zde pět let pobývali, a získají trvalý pobyt. "Takže ten návrat, ten je dneska opravdu jednoduchý a dokonce řada z nich toho využívá," uvedl.

"Pokud se jedná o nějaký větší program, my jsme se dnes s panem prezidentem dohodli, že některá ta data, která on má, by mělo prozkoumat ministerstvo vnitra a zvážit, jestli jsou nějaké rozsáhlé prostředky a jestli je tady možná nějaká jiná větší akce," řekl k výraznějšímu zapojení státu do návratu krajanů.

Jeden z volyňských Čechů.Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v České televizi řekl, že seznam zájemců o repatriaci by měli pracovníci ministerstva vnitra prověřit na Ukrajině. Na ministerstvu vnitra je, jak požadavky na žadatele nastaví a kolik lidí se do nich vejde, dodal. Ministerstva vnitra a zahraničí by pak měla připravit společný návrh pro vládu, která o repatriaci rozhoduje. Ve čtvrtek Kmoníček odhadl, že pokud by vláda s přesídlením krajanů z Ukrajiny souhlasila, mohli by první zájemci dorazit do Česka ještě letos.

K žádosti prezidentovi se tentokrát připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Celkem seznam obsahuje jména asi 250 lidí, sdělila ve čtvrtek Věra Doušová, která dopis prezidentské kanceláři minulý týden předala. Kmoníček dnes v ČT uvedl, že na seznamu je 232 jmen, 102 z oblasti Žytomyru, zbytek z východu Ukrajiny.

Zeman už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Reakci na novou žádost chce Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámit v pondělí na tiskové konferenci.

Ministerstvo zahraničí však trvá na tom, že na Ukrajině navzdory bojům na východě země nepanuje situace, která by zavdávala příčinu pro rozsáhlé přesídlování obyvatel s českými kořeny do Česka, a pomáhat jim chce hlavně na místě.

"MZV lituje toho, že je ve veřejném prostoru možné zaznamenat rozporuplné informace k situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovali bychom za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli čeští krajané na Ukrajině stát v tomto ohledu rukojmími situace," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ