Záplavy přepíší povodňovou mapu Česka. Na co si dát pozor?

Domácí
7. 6. 2013 08:03
Zatopený dům už nejspíš nepojistíte. Riziko je pro pojišťovny příliš velké.
Zatopený dům už nejspíš nepojistíte. Riziko je pro pojišťovny příliš velké.

Současné povodně přepíší povodňovou mapu Česka. Domy, které živel navštívil už poněkolikáté, už nejspíš nebude možné proti vodě pojistit. Jak si nekoupit dům, který nelze pojistit? A co může pojišťovny obměkčit? I na to odpovídala v e-mailovém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Jak předejít koupi domu, který nelze pojistit?

Na webových stránkách České asociace pojišťoven je k dispozici aplikace povodňové mapy, na níž každý občan jednoduše zjistí, v jaké povodňové zóně se nachází objekt, který chce koupit. U objektů ve čtvrté povodňové zóně hrozí největší nebezpečí povodně a s velkou pravděpodobností jde o dům, který je na riziko povodně nepojistitelný.

Kolik domů nepojistitelných proti vodě v Česku je?

Bohužel nemám informaci o počtu nepojistitelných domů, ale z hlediska rozložení povodňových zón zabírá čtvrtá povodňová zóna 0-2 procenta. Procento se liší v jednotlivých krajích.

Co o pojistitelnosti či nepojistitelnosti domu rozhoduje?

Základem je zařazení do povodňové zóny podle mapy, to ale není dogma. Pokud existuje racionální důvod k tomu, aby se pojistitel od údajů v mapě odchýlil, může to v individuálním případě udělat.

Hraje roli i to, zda už byl dům v minulosti vytopený?

Bude-li to jednotlivé zatopení do výše několika centimetrů, pak spíše ne, půjde-li o opakovaná zaplavení nebo zaplavení až po střechu, bude takový objekt s největší pravděpodobností nepojistitelný už na základě povodňové mapy.

Co mohou majitelé nepojistitelných domů dělat? Pomohou jim třeba stavební úpravy v okolí?

To je velice individuální. Stavební úpravy nebo protipovodňová opatření mohou pomoci, nemusí to ale být pravidlo.

Přepíší současné záplavy povodňové mapy? A pokud ano, jak výrazně přibude rizikových a nepojistitelných míst? Lze už teď říci, která místa to asi budou?

Současné povodně se v mapách v některé z dalších aktualizací projeví. Ale vzhledem k tomu, že škody, které napáchaly, ještě zdaleka nejsou známy ani vyčísleny, není zatím možné sdělit žádná konkrétní místa, u nichž by došlo k posunu.

Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.Jak se umístění domu promítá do výše a podmínek pojistného?

V první zóně nehrozí nebezpečí povodně a je z pohledu pojištění proti tomuto riziku bezproblémová. V zónách dva a tři již jde o území, které je ohroženo možnou povodní, a sazby u pojištění mohou být zvýšeny o rizikový příplatek. Může být různý u pojištění nemovitosti i u pojištění domácnosti a liší se i v nabídce jednotlivých pojišťoven. Objekty ve čtvrté rizikové zóně jsou zpravidla nepojistitelné proti nebezpečí povodně, na ostatní nebezpečí se tato výluka nevztahuje.

Jsou v pojištění proti vodě nějaké kličky, na které je potřeba si dávat pozor? Je například rozdíl mezi slovy povodně a záplavy?

Rozdíl mezi povodní a záplavou je dost zásadní. V roce 1997, kdy výklad těchto dvou pojmů způsobil značné obtíže, řada pojišťoven odškodnila i ty své klienty, kterým škodu způsobilo jedno z těchto rizik, ale jejich pojistná smlouva byla sjednána pouze na druhé z nich. Po těchto potížích začaly pojišťovny pojišťovat povodeň a záplavu jako jedno riziko, takže dnes takový problém prakticky neexistuje. Na co je ale třeba dávat pozor, je odpovídající pojistná částka. V hůře pojistitelných oblastech také může být plnění omezeno sublimitem nebo spoluúčastí.

Autor: - val -Foto: archiv , Jakub Stadler

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ