Zajištění cizinců
Zařízení pro uprchlíky v Bělé posílí policejní hlídky
31.07.2015 14:37 Aktualizováno 31.07. 20:46
Ministerstvo vnitra posílí policejní ochranu v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, odkud se ve čtvrtek pokusilo uprchnout více než padesát běženců. Po páteční schůzce s uprchlíky to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který s nimi diskutoval společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Cizinci se podle ministra dožadují propuštění, chtěli by do Německa. Usilují také o vrácení svých mobilních telefonů a hotovosti. Incident se opakoval znovu i v pátek, kdy se po 15. hodině pokusilo několik lidí utéct z prostoru pro vycházky, jak píše server iDnes.cz.
Podle serveru se pokusila po necelých čtyřiadvaceti hodinách utéct necelá stovka lidí dočasně ubytovaná v zařízení v Bělé. Tentokrát jich bylo více než ve čtvrtek. Po diskusi s ministrem vnitra Milanem Chovancem se situace opět vyostřila. Chovanec odmítl vyhovět jejich požadavkům, ve kterých požadovali okamžité propuštění, navrácení mobilních telefonů a peněz, odjezd do Německa a také si stěžovali na místní stravu. Podle ministra jim chybí pokora a respekt k zákonům země, do které přišli.
Běženci se ve čtvrtek vzbouřili, v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. Stejná situace se opakovala i dnes poté, co zařízení ministr s policejním prezidentem opustili. Policie proti cizincům zakročila, neboť neuposlechli výzvy, aby se vrátili na ubytovny, a začali demolovat zařízení.
Různé protesty jsou podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být. "My jsme jen okrajová migrační trasa, přes níž jde zlomek běženců, kteří jedou přes Rakousko," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Základní požadavek migrantů v Bělé je okamžité propuštění a chtějí vrátit telefony a hotovost. "To jsou všechno věci, které jsou v souladu se zákonem, který neumožňuje, abychom jim tyto věci nechávali u sebe," dodala Rendlová. Podle ní si ale běženci mohou zatelefonovat a pokud mají vlastní hotovost, je jim průběžně uvolňována na to, aby si v areálu zařízení nakoupili.
Chovanec a Tuhý uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika krajů. Měla by vznikat i nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst. Nyní jich je v zařízeních v Bělé a v Zastávce u Brna asi 500.
Běženci v pátek po celý den v prostoru pro vycházky vytrvale skandovali a vyvolávali různá hesla. Zařízení je téměř plné, dnes by mělo areál opustit asi 30 běženců, někteří budou převezeni do zařízení stejného typu u Brna. Další by měli odcházet do zemí, kde byli registrováni, hlavně do Rakouska.
V Česku nyní kvůli migrantům platí první stupeň ochrany hranic, policie od června zvýšila počty kontrol zaměřených na uprchlíky. Kontroly se týkají silnic i vlakových spojů.
"Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř sto migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky," řekl Chovanec. Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář však politici ještě nedávno nepředpokládali.
Případný třetí stupeň by znamenal, že se do ochrany hranic zapojí i armáda. Tak dramatický scénář politici ještě nedávno nepředpokládali. V pátek bylo v Česku zachyceno na 122 migrantů, což je za jeden den nejvíc za poslední dobu, řekl večer Chovanec v televizi Nova.
Areál v Bělé slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Zařízení tohoto typu bylo v ČR pouze jedno. Protože nestačily kapacity, asi před dvěma týdny se provizorně otevřelo i zařízení v Zastávce u Brna. Všechna ostatní zařízení v ČR jsou určena pro žadatele pro azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.
V Bělé je nyní asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany. Ještě dnes by do Bělé měla dorazit i část ze 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.
Radnice v Bělé zatím žádné obavy obyvatel ani větší reakce na situaci nezaznamenala. "Samozřejmě lidé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo," řekl dnes starosta Milan Lomoz.
Areál v Bělé je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem. Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.