Inspekce Vojenské policie a státní zástupce přezkoumají okolnosti zásahu, který se odehrál v pátek v budově České televize. Událostí se bude zabývat také inspekce ministra obrany Alexandra Vondry.
"Alexandr Vondra zmocnil inspekci ministra obrany, aby prověřila všechny okolnosti páteční akce v budově České televize," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Tím, že se do vyšetřování zapojila Vondrova inspekce, má být podle mluvčího zajištěna objektivita prošetření okolností zásahu.
Páteční akci v sídle zpravodajství veřejnoprávní televizní stanice dnes v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) odsoudil také soudce Kryštof Nový, který příkaz k prohlídce ČT vydal. "Já jsem vydal povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoli k vystěhování celé kanceláře," řekl Nový MfD.
Podle svých slov očekával, že "do televize přijdou čtyři neozbrojení důstojníci v uniformách, prokážou se povolením soudu a pokusí se v poklidu zabavit jeden listinný důkaz," dodal Nový.
V soudním příkazu, který má agentura ČTK k dispozici, se však píše, že "je nutno v rámci prohlídky jiných prostor zajistit nejen vlastní listinu, ale zajistit i všechny další listiny, datové nosiče či jiné věci, které by mohly objasnit, jakým způsobem a kým byl výtisk č. 2 získán".
V souvislosti s kauzou vydal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pokyn, aby postup pražského městského zastupitelství prověřilo tamní vrchní státní zastupitelství. Zprávu o výsledcích této kontroly chce mít na stole do příštího pátku. Zeman zároveň požádal pražské městské státní zastupitelství o poskytnutí informací k případu.
Vrchní státní zastupitelství se podle jeho mluvčí Ireny Válové začalo případem zabývat již v neděli, v pondělí obdrželo podnět k přezkoumání postupu dozorového státního zástupce ze strany České televize
Zásah v televizi nařídila prověřit i městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová, na její popud bude prozkoumáno rozhodnutí jí podřízeného státního zástupce, který podal soudu návrh na vydání příkazu k prohlídce prostor ČT. Hercegová současně vydala dozorovému státnímu zástupci pokyn, aby do středy přezkoumal postup Vojenské policie při prohlídce v prostorách ČT.
Dozorový státní zástupce má přezkoumat i rozsah zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení a vydat policejnímu orgánu pokyn k dalšímu postupu.
Náčelník vojenských policistů brigádní generál Vladimír Ložek se k pátečnímu zásahu ozbrojených členů Vojenské televize v České televizi nechtěl v pondělí vyjádřit. "Od pátku jsem bez bližších informací o případu," řekl Ložek, kterého ministr obrany Alexandr Vondra právě kvůli zásahu vojenských policistů v ČT postavil dočasně mimo službu. Podle ministra byl zákrok v dané situaci neadekvátní.
Protože je Ložek od soboty postaven mimo službu, pobírá pouze část platu. Podle svých slov je tento týden na dovolené.
Kromě Ložka postavil ministr obrany mimo službu i dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Jsou jimi plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář. "Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Inspekční orgán Vojenské policie nyní přezkoumává vhodnost zásahu. "Především se zaměří na zvolenou výstroj, výzbroj, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky," sdělil mluvčí Čermák.
Desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství ČT. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.
Podle Čermáka bylo cílem prohlídky v budově televize získat důkazy v probíhajícím trestním řízení, kvůli podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Zabavené věci chtějí vojenští policisté vrátit zaměstnancům ČT co nejdříve. "Vojenská policie v žádném případě neútočila na svobodu slova ani sdělovací prostředek jako takový," dodal Čermák.