Reakce
Zásahové jednotky ve všech krajích nejsou potřeba, míní šéf policie
31.03.2015 12:45
Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého není potřeba, aby každý tuzemský kraj měl svoji vlastní zásahovou jednotku. Po nedávné tragédii v Uherském Brodu však chce posílit takzvané prvosledové hlídky, které by při podobných situacích byly na místě do deseti až patnácti minut. Řekl to v úterý novinářům.
Zásahové jednotky jsou v osmi krajích. Nejsou například ve Zlínském kraji, kam při tragédii v restauraci Družba přijela pomáhat brněnská zásahovka. "Momentálně necítíme potřebu, aby vznikaly zásahové jednotky ve všech krajských ředitelstvích," podotkl Tuhý.
Policejní prezident chce, aby měl každý územní odbor policie dvě prvosledové hlídky. Ministr vnitra Milan Chovanec doplnil, že je potřeba, aby hlídky byly vybaveny neprůstřelnými vestami a dlouhými zbraněmi, jako jsou samopaly a brokovnice. Vyjít by to mělo na několik milionů korun.Do policejních řad by v příštích pěti letech mělo přijít čtyři tisíce nových policistů. Nyní jich u police slouží zhruba 40 tisíc.
Podle ministra nyní také policie po tragédii v Uherském Brodu přezkoumává metodiku výcviku policistů a zhruba za měsíc by mohlo být známo, jaká budou přijata opatření ke zlepšení situace. "Je potřeba, aby se policie zamyslela nad systémem školení," dodal Chovanec.
Tuhý již dříve uvedl, že předloni měli policisté ve všech krajích cvičení, které bylo reakcí na útok norského pravicového extremisty Anderse Breivika. Ten v centru Osla v roce 2011 zabil 77 lidí. Případ z Uherského Brodu však podle něj byl typově jiný. Podobným výcvikem navíc neprošli všichni policisté.
Podle Chovance se také bude dál řešit komunikace s obcemi a kraji při krizových situacích. Na základě úkolů od bezpečnostní rady státu se také ministerstvo vnitra zabývá případnou změnou legislativy v procesu získávání zbrojních průkazů. Výsledky by chtěl ministr mít do poloviny letošního roku.
Případné změny by podle Chovance neměly šikanovat poctivé držitele zbrojních průkazů. Zvažuje se například, jestli do registru zbraní budou moci nahlížet lékaři nebo obce. Další možnou změnou je podle ministra to, že by policie mohla vstoupit do obydlí občana, který přišel o právo vlastnit zbraň. Nyní takovou možnost nemá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.