Zase se to nepovedlo, vzkazuje Tlustý Topolánkovi
16.08.2007 16:19
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý míní, že v daňové části reformy financí je třeba upravit odečitatelné položky tak, aby se daňové zatížení lidí snížilo. Vyplynulo to z jeho dnešního vyjádření. Dodal, že s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) zatím nejednal. "Čekám na termín (schůzky). Zúčastním se kdekoliv a kdykoliv," uvedl.
Již ve středu Tlustý pohrozil, že reformu nepodpoří, pokud by většině lidí zvýšila daně. Bez jeho hlasu by ovšem vládní koalice balík daňových, sociálních a zdravotních novel zřejmě neprosadila. Kabinet přitom s reformou spojuje svůj osud.
Tlustý nechtěl spekulovat o tom, jak konkrétně docílit toho, aby se návrh reformy znovu otevřel. Jde o to, že takzvané druhé sněmovní čtení, kdy lze předkládat pozměňovací návrhy, skončilo ve středu. Pak dolní komora schůzi přerušila a poslanci se mají sejít až v úterý, kdy už by měli reformu definitivně schvalovat.
Poslanec soudí, že nejlogičtější by bylo druhé čtení opět otevřít. To by ale hlasování o reformě oddálilo. "Mně jde o výsledek. Nechci bazírovat na nějakém procesu. Ale jedno vím jistě - legrační by to (daňová část) zůstat nemělo," dodal.
Návrh reformy financí tak, jak ho nyní koalice prosazuje, sice snižuje sazby daně z příjmu, zároveň by se ale měly snížit slevy na daních. Podle některých informací by většina lidí ve výsledku platila vyšší daně, a to je pro Tlustého nepřijatelné. "To by se zesměšnila celá koalice ... Pokud se pod tohle podepíše, tak je legrační," uvedl.
Prohlásil rovněž, že ministerstvo financí připravilo daňový návrh tak, jako kdyby klesající schody končily jedním vzestupným schodem. "To, že ty schody jsou vyprojektované na financích jeden dolů a druhý potom zpátky, to je vidět ... tam není dál moc co ověřovat," řekl. Trvá na tom, že vláda musí postavit "normální schody a nezesměšňovat se schodem do kopce".
Východisko je však podle něj jednoduché. "Ten systém se reguluje nejen sazbami, ale právě těmi odečitatelnými položkami a těmi se to dá hravě uvést do normálního stavu," uvedl. Myslí si, že když se koalice v hledání dohody o reformě dostala tak daleko, tak "kvůli tomuto nesmyslu určitě nemá význam ji bořit".
Daň z příjmu fyzických osob by se podle koaliční dohody měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). V roce 2009 by měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (tedy zhruba 19,5 procenta reálného zdanění). Zároveň se snížením daně v roce 2009 se ale sníží i výše slev na dani a daňového zvýhodnění na děti.
Předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř ale dnes v rozhovoru s novináři uvedl, že každý daňový poplatník si i od roku 2009 oproti současnému stavu polepší. Také náměstek ministra financí Ivan Fuksa řekl, že dojednaný koaliční návrh daně snižuje. Původní vládní předloha reformy byla však podle Fuksy kvalitnější a k většině občanů daňově šetrnější.
Topolánek tvrdí, že díky změně ve zdanění fyzických osob vydělají všechny příjmové skupiny. "To, že mezi 15 procenty ze superhrubé mzdy a 12,5 procenty ze superhrubé mzdy ne všechny skupiny na tom vydělají v tom přechodu, ne proti dnešnímu stavu, je záležitost, která souvisí s daňovou progresí, a Vlastimil Tlustý to ví minimálně pět týdnů, kdy dostal materiály potřebné pro to rozhodování," řekl dnes premiér v rozhovoru v České televizi.
Také Tluchoř ČTK řekl, že nyní navrhovaná podoba daní vychází z materiálu expertní skupiny ODS, jejímž je Tlustý členem. Dopady takovýchto úprav daní měla podle Tluchoře uvedená skupina k dispozici už od 13. července. "Že někdo by to teď poprvé přečetl, vylučuji," uvedl. Předpokládá tedy, že poslanci věděli, "o co se jedná a co prosazují". Tluchoř zdůraznil, že jde o koaliční návrh, který už ve sněmovně čeká závěrečné hlasování, tedy takzvané třetí čtení. Předseda klubu ODS nechtěl komentovat možnost, že by se dolní komora vrátila k druhému čtení, tedy do fáze, kdy lze předkládat pozměňovací návrhy.
Tluchoř prý neví o tom, že by odmítnutím reformy hrozil kromě Tlustého i nějaký další občanský demokrat. "Měl bych za zlé komukoliv, kdyby shodil tuto vládu a umožnil nástup Jiřího Paroubka s podporou komunistů," uvedl.
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.