Zastánce romských uprchlíků: Důkazy o diskriminaci mám
14.07.2009 15:35 Původní zpráva
Kanada přibouchla dveře skutečným uprchlíkům. Tak zní reakce torontského právníka Maxe Bergera, jenž v Kanadě zastupuje romské žadatele o azyl. Pro ilustraci právník popsal příběh ženy, které skupina skinů v Česku vyřezala do kůže symbol hákového kříže.
Kanadský velvyslanec: Praha o vízech věděla již v červnu
Už dva roky zastupuje Max Berger české Romy, kteří se v Kanadě ucházejí o statut uprchlíka. Za tu dobu už řešil na čtyři stovky případů. Vytvořil si tak o situaci Romů v Česku jasný obrázek: je přesvědčený, že čelí ve své vlasti diskriminaci. "Znovuzavedení víz pro Čechy a Mexičany zavírá dveře před skutečnými žádostmi o status uprchlíka a poškozuje naši (kanadskou) reputaci," uvedl právník pro Toronto Star.
A aby jeho slova nevyzněla naprázdno, připomněl příběh jedné ze svých klientek, na který koncem června upozornila kanadská média.
Svastiky na těle
Romka Žaneta Gananová zamířila z Česka do Toronta, jak popsala kanadským novinářům, protože se bála o holý život. Doma ji totiž napadla skupina skinů. "Bylo to hrozné. Bála jsem se chodit ven," popsala matka šesti dětí, proč se rozhodla z Česka odejít. "Bála jsem se o své děti a svůj život."
Reportérům CBC News podala o útoku důkaz. Ukázala jim fialové jizvy ve tvaru hákového kříže, které jí údajně skini vyřezali do kůže. Událost se podle ženy měla odehrát letos v dubnu.
Na českém úřadě vlády o dramatickém incidentu nevědí. "O tom případu nemáme informace. Událost žena zřejmě nenahlásila policii," řekla serveru TÝDEN.CZ ředitelka kanceláře pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabalová.
Reportéři CBC News nicméně vyslechli ještě další svědectví o českých poměrech. Čtyřiadvacetiletý Marek Polák médiím popsal, jak před sedmi lety skončil po útoku skinů na týden v nemocnici. "Začali mi nadávat Hej cikáne, dneska zemřeš," líčil Polák. Skini ho povalili na zem s surově ho zbili.
"Jestli toto není dost přesvědčivé, tak už nevím," nechal se slyšet Berger. Není přitom jediný, komu se opatření kanadské vlády nelíbí. Vládní rozhodnutí kritizoval také ředitel Uprchlického fóra na Ottawské univerzitě Peter Showler. Podle něj hraje Jason Kenney, kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus, politickou hru s lidskými životy. "Jasně naznačuje, že žádosti Romů nejsou opravdové".
Repro: www.CBC.ca
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.