Zastupitelství v Plzni <span>kritizováno</span> kvůli Uzbekům

Domácí
14. 9. 2007 13:34
bez popisku 22361
bez popisku 22361

Český helsinský výbor (ČHV) kritizuje postup krajského státního zastupitelství v Plzni i dalších orgánů, které rozhodovaly o osudu dvou uzbeckých uprchlíků Omonulla Maksudova a Zochidžona Mirzaeva. Důrazně je žádá, aby se Uzbekům omluvily. Informoval František Valeš z ČHV. Státní zastupitelství ale pochybení odmítá s tím, že jeho postup byl standardní.

Valeš považuje za neakceptovatelné, že uprchlíci byli drženi ve vazbě a že Česká republika zvažovala jejich vydání do Uzbekistánu, který je výboru z hlediska lidských práv zemí s jedním z nejhorších režimů. A to i přesto, že orgány měly k dispozici zprávu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, v níž se uvádí, že oba jsou pod ochranou úřadu a bylo jim v Německu přiznáno postavení uprchlíka z politických důvodů.

Maksudova propustily české úřady z plzeňské věznice 16. srpna po 46 dnech zadržování. Mirzaev, propuštěný už dříve, strávil ve vydávací vazbě 20 dnů. Uzbecká republika na ně vydala mezinárodní zatykač v souvislosti s krvavě potlačenou protivládní demonstrací ve městě Andižan z května 2005. Účastí na demonstraci se údajně dopustili terorismu, organizování zločinného spolčení, nelegálního držení zbraní a střeliva a vraždy. Po vydání zpět do republiky, podle výboru autoritářské a nedemokratické, by je podle Valeše čekaly kruté podmínky, zpravidla vězení. Obvinění z terorismu používá Uzbekistán proti svým politickým odpůrcům zcela účelově. "Je snad akceptovatelné, že bylo řízení o jejich vydání zahájeno, za zcela neakceptovatelné pokládáme, že byli drženi ve vydávací vazbě," uvedl Valeš. Zjistit informace o případu obou uprchlíků by státnímu zástupci prý jistě nezabralo více času než den, možná jeden telefonát.

Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně v Plzni Dagmar Lindenthalové postupovalo zastupitelství s maximální snahou ukončit předběžné šetření v co nejkratší lhůtě. "Státní zástupce postupoval v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu standardně," uvedla. Zadržením začalo předběžné šetření, které by mělo zjistit, zda vydání osoby do cizího státu nebrání okolnosti, pro něž by bylo vydání nepřípustné.

Vzhledem k tomu, že zadržené nepojil k České republice žádný trvalý vztah a také s přihlédnutím k závažnosti obvinění, podal prý státní zástupce návrh na vzetí do předběžné vazby krajskému soudu. Přiložil k němu i vyjádření Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. "Krajský soud shledal důvody vazby a konstatoval, že vyjádření Vysokého komisaře bude předmětem dalšího zjišťování v rámci předběžného šetření," dodala mluvčí. Státní zástupce pak prý informoval mezinárodní odbor ministerstva spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství a neobdržel proti postupu žádné výhrady.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ