Zastupitelství v Plzni <span>kritizováno</span> kvůli Uzbekům

Domácí
14. 9. 2007 13:34
bez popisku 22361
bez popisku 22361

Český helsinský výbor (ČHV) kritizuje postup krajského státního zastupitelství v Plzni i dalších orgánů, které rozhodovaly o osudu dvou uzbeckých uprchlíků Omonulla Maksudova a Zochidžona Mirzaeva. Důrazně je žádá, aby se Uzbekům omluvily. Informoval František Valeš z ČHV. Státní zastupitelství ale pochybení odmítá s tím, že jeho postup byl standardní.

Valeš považuje za neakceptovatelné, že uprchlíci byli drženi ve vazbě a že Česká republika zvažovala jejich vydání do Uzbekistánu, který je výboru z hlediska lidských práv zemí s jedním z nejhorších režimů. A to i přesto, že orgány měly k dispozici zprávu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, v níž se uvádí, že oba jsou pod ochranou úřadu a bylo jim v Německu přiznáno postavení uprchlíka z politických důvodů.

Maksudova propustily české úřady z plzeňské věznice 16. srpna po 46 dnech zadržování. Mirzaev, propuštěný už dříve, strávil ve vydávací vazbě 20 dnů. Uzbecká republika na ně vydala mezinárodní zatykač v souvislosti s krvavě potlačenou protivládní demonstrací ve městě Andižan z května 2005. Účastí na demonstraci se údajně dopustili terorismu, organizování zločinného spolčení, nelegálního držení zbraní a střeliva a vraždy. Po vydání zpět do republiky, podle výboru autoritářské a nedemokratické, by je podle Valeše čekaly kruté podmínky, zpravidla vězení. Obvinění z terorismu používá Uzbekistán proti svým politickým odpůrcům zcela účelově. "Je snad akceptovatelné, že bylo řízení o jejich vydání zahájeno, za zcela neakceptovatelné pokládáme, že byli drženi ve vydávací vazbě," uvedl Valeš. Zjistit informace o případu obou uprchlíků by státnímu zástupci prý jistě nezabralo více času než den, možná jeden telefonát.

Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně v Plzni Dagmar Lindenthalové postupovalo zastupitelství s maximální snahou ukončit předběžné šetření v co nejkratší lhůtě. "Státní zástupce postupoval v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu standardně," uvedla. Zadržením začalo předběžné šetření, které by mělo zjistit, zda vydání osoby do cizího státu nebrání okolnosti, pro něž by bylo vydání nepřípustné.

Vzhledem k tomu, že zadržené nepojil k České republice žádný trvalý vztah a také s přihlédnutím k závažnosti obvinění, podal prý státní zástupce návrh na vzetí do předběžné vazby krajskému soudu. Přiložil k němu i vyjádření Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. "Krajský soud shledal důvody vazby a konstatoval, že vyjádření Vysokého komisaře bude předmětem dalšího zjišťování v rámci předběžného šetření," dodala mluvčí. Státní zástupce pak prý informoval mezinárodní odbor ministerstva spravedlnosti a Nejvyšší státní zastupitelství a neobdržel proti postupu žádné výhrady.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český prezident Petr Pavel (vlevo) se setkali 6. července 2023 na Pražském hradě.

Pavel v neděli přijme zahraničního prezidenta. Asi to bude Zelenskyj

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ