Zátarasy mizí. Do Svobodné Evropy se stěhuje muzeum
01.06.2009 16:25 Fotoreportáž
Do budovy bývalého Federálního shromáždění a poté sídla Rádia Svobodná Evropa míří exponáty Národního muzea. Jeho šéf Michal Lukeš převzal symbolický klíč od doposud ostře střežené budovy na horním konci Václavského náměstí. Nedlouho poté začala těžká technika v okolí odstraňovat betonové bloky, které dosud bránily v průjezdu. Už nejsou potřeba - rozhlasová stanice nově sídlí v Praze na Hagiboru.
Tři minuty před dvanáctou hodinou se první z bezmála tří stovek zátarasů ocitl na návěsu, který jej odveze k likvidaci. Během dneška se z okolí budovy bývalého Federálního shromáždění stáhnou speciální jednotky policie, jež ji hlídaly od teroristických útoků ve Spojených státech v roce 2001.

Odvoz dvoutunových panelů z centra Prahy zahájil primátor Pavel Bém; podle něj potrvá nejdéle do 11. června. Pražané už mohou využívat druhý východ z metra na Vinohradskou třídu.
Muzeum nově získanou budovu zpřístupní 15. srpna a pro návštěvníky chystá komentované prohlídky. První výstavu zahájí k dvacátému výročí sametové revoluce 17. listopadu. Bude zaměřená na život v Československu v druhé polovině 20. století a ponese název Be Free.
"Je to jedna z nejvýznamnějších chvil v dějinách Národního muzea," prohlásil jeho ředitel Lukeš, který symbolický klíč převzal od Beth Portaleové z Rádia Svobodná Evropa. Nové prostory nabídnou další tři tisíce výstavních metrů, restauraci, obchod a sál s kapacitou až pět set míst. Během plánované rekonstrukce historické budovy muzea v letech 2011 až 2015 zde návštěvníci budou moci zhlédnout část původních expozic. Obě budovy má také v budoucnosti propojit podzemní tunel. Muzeum by mělo mít i svůj vlastní vstup do metra.
Slavnostnímu předání klíče přihlížel i expremiér Mirek Topolánek. Jeho vláda se v roce 2006 usnesla, že se do budovy bývalého Národního a posléze Federálního shromáždění nastěhuje právě Národnímu muzeum. "I v době televize a internetu musíme dbát na klasické základy naší vzdělanosti," vyzdvihl Topolánek význam instituce.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.