Zatýkání kvůli fotovoltaice. V síti uvízli politici i policisté

Domácí
13. 10. 2015 09:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahují v Praze a Olomouckém kraji. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že prověřují i jedno z krajských policejních ředitelství a celostátní útvar spadající pod policejní prezidium.

Podle informací ČTK byli i na olomouckém hejtmanství či v domě podnikatele Ivana Kyselého. Stále se nacházejí v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langra, kterého sem v úterý večer přivezli z Prahy. Zadrželi řadu osob.

Podle Tuhého nyní kriminalisté shromažďují důkazy z výpovědí zadržených. "Provádějí se také domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na několika místech České republiky," prohlásil policejní prezident. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že podnět k zahájení trestního stíhání uvnitř policie dala policie sama. "To znamená, že pro vedení policie to nebyla nová informace. Já jsem velmi rád, že se policie nebojí sáhnout do vlastních řad. Jasně to ukazuje, že vedení policie jde správným směrem," řekl.

Server Novinky.cz v úterý ráno napsal, že na policejním prezidiu byli u výslechu Langer a jeho známý Kyselý. Zadržen prý byl rovněž náměstek z olomouckého krajského ředitelství policie Karel Kadlec. Česká televize akci spojila s jihočeskou solární elektrárnou Ševětín. Uvedla také, že policie se zajímala i o Radka Petrůje z krajského ředitelství policie v Olomouci a Tomáše Uličného z olomouckého oddělení GIBS. Chovanec bez bližších podrobností sdělil, že "to, co se píše v mnohých médiích, se nemusí zakládat na pravdě". Tuhý ho prý ujistil, že k únikům informací ze zásahu nedochází.

ÚOOZ ani dozorující státní zastupitelství v Olomouci zatím nechce k akci poskytovat žádné informace. Detektivové se prý případem zabývají řadu měsíců. Tuhý odhadl, že konkrétnější by mohli být zhruba za tři dny.

Ilustrační foto.Podle redaktorky ČTK se policie stále pohybuje v olomouckém domě bývalého místopředsedy ODS a Poslanecké sněmovny Langra, kam přijela už ráno. V objektu je i státní zástupce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Komár sdělil, že v této chvíli nemůže poskytnout žádné informace. Stejně reagoval vpodvečer olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Langra kolem 19.00 přivezli k jeho domu detektivové. Bývalý politik v jejich doprovodu vešel dovnitř, na otázky novinářů nereagoval. Dům od té doby střeží dva policisté v kuklách.

Další policisté zasahovali na olomouckém hejtmanství. Telefon hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) je několik hodin nedostupný, podle informací ČTK to s dnešním zásahem souvisí, ačkoli hejtman se zřejmě ještě vpodvečer nacházel v budově kraje. Ani hejtmanovi kolegové ze strany nemají informace, co se děje.

ČT pak uvedla, že se detektivové budou zajímat o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Náměstka krajské policie Kadlece již dříve vyšetřovala GIBS, mimo jiné právě kvůli údajným vazbám na podnikatele Kyselého, a zjišťovala, jestli tyto vztahy mohly mít vliv na vyšetřování případů. GIBS však nakonec kauzu v roce 2012 odložila. Zabývala se i stížnostmi Kadlecových podřízených, kteří tvrdili, že je náměstek šikanoval. GIBS případ předala vnitřním orgánům policie, ale kauza pak byla promlčena.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v ČR. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ. Společnost ČEZ nemá zatím k zásahu žádné informace. Energetický regulační úřad (ERÚ) v tiskové zprávě sdělil, že v souvislosti se získáním licence společností Gentley na provoz Ševětína podal v srpnu 2013 trestní oznámení.

Podle nedávných informací Respektu při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové podle Respektu zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly. Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle Respektu tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS).

"Elektrárna má licenci, pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla," řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Nápis Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, 29. dubna 2025, Ostrava. Dnes byla zahájena stavba projektu za 2,6 mld. Kč, který má být hotov v roce 2027.

V Ostravě začala stavba centra digitalizace a vědy Černá kostka

Domácí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
Aktualizováno: 29. 4. 2025 16:10

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ