Spory finančních ústavů
Zavedeme nové poplatky, varují banky
24.07.2015 20:00 Původní zpráva
Klienty bank bez vlastních bankomatů čeká nemilé překvapení. Razantně jim můžou vzrůst poplatky za výběr peněz. Velké finanční ústavy totiž chtějí peníze po menší konkurenci.
Velké banky, které vlastní většinu bankomatů v Česku, si "došláply" na menší konkurenty. Chtějí jim zdražit služby. A dotkne se to i jejich klientů. "V zahraničí není překvapením, když vás za využití bankomatu nezpoplatní vaše banka, nýbrž ta, které bankomat patří," říká Marcela Slavíková z ČSOB.
Zdražením služeb pro klienty menších finančních ústavů hrozí vedle ČSOB i další banky s největší sítí bankomatů. "Na zajištění provozu vydáváme ročně více než 100 milionů korun. Uvažujeme proto o způsobu vyvážení této investice pro banky, které tak rozsáhlou síť bankomatů neprovozují, ačkoliv jejich klienti mají možnost stávající síť bankomatů neomezeně využívat," přidává se mluvčí Komerční banky Michal Teubner.
Finančním ústavům, které nemají dostatek vlastních bankomatů, to pochopitelně vadí a proti snaze svých konkurentů protestují. "Řešení, které nyní především od Komerční banky zaznívá, je kuriózní a například na sousedním Slovensku jsou takové praktiky zakázané," hněvá se Pavel Vlček z mBank.
Proklaté evropské nařízení
Banky s menší sítí bankomatů nechtějí připustit, aby se zdražení výběrů přímo dotklo jejich klientů. "Výběry zdarma" jsou často využívaným marketingovým lákadlem. Pokud k tomuto kroku nepřistoupí, jejich klienti vyšší částky naúčtované konkurencí zaplatí v jiných službách.
Výši režijního poplatku za využití bankomatu, který mezi sebou banky vzájemně inkasují, stanovují karetní společnosti MasterCard a Visa. Podle některých zdrojů je však natolik nízký, že nestačí pokrýt režijní náklady. "Regulace asociací zasahují výrazně do kartového modelu a budeme se muset zamyslet, jak se k tomu postavíme, zvažujeme i radikálnější možnosti," říká Pavla Kozáková z České spořitelny.
Vydavatelé karet prý do sporu moc mluvit nemohou. Mohou pouze informovat. "Chceme zajistit přísné podmínky transparentnosti, aby držitelé karet byli informováni o všech možných poplatcích před dokončením konkrétní transakce," konstatuje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Tou druhou příčinou tvrdého přístupu "velkých" bank je nedávné rozhodnutí Evropské unie. V současnosti odvádějí finančním ústavům obchodníci při platbě kartou jedno až 1,6 procenta, od prosince by se však podle eurobyrokratů měl snížit na 0,3 procenta z ceny nákupu. Evropští úředníci tím chtějí snížit náklady obchodníkům, protože mnozí z nich kvůli poplatkům odmítají platby kartami přijímat.
Budou nové poplatky
Změna ovšem vadí bankám, podle kterých dopadne kvůli zvýšení nákladů finančních ústavů především na jejich klienty. "Předpokládáme, že se na trhu začnou objevovat i nové poplatky a možné je i znovuzavedení poplatků například za vedení či vydání karty," říká Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.
"Podobná regulace již byla zavedena například v Austrálii, USA, nebo lokálně v Evropě ve Španělsku či Polsku a ani v jednom z těchto případů k prokazatelnému poklesu cen nedošlo," konstatuje Tereza Kůželová ze společnosti MasterCard. Na druhé straně tam podle ní bohužel došlo k růstu cen bankovních služeb.
Jaký bude nakonec dopad na poplatky za výběr z bankomatů, banky teprve jednají. Pokud se jim nepodaří dospět k nějakému výsledku, mohlo by to podle některých ohlasů z finančních ústavů vést i k tomu, že uzavřou svou síť bankomatů pro klienty svých konkurentů.
"Považujeme to přímo za absurdní a věříme, že se jedná spíše o bouři ve sklenici vody. Velké banky si jistě samy uvědomují, že by se jednalo o postup, který by ve finále mohl poškozovat spotřebitele a spíše ještě zvýšil odliv jejich klientů," říká Hana Drápalová ze Sberbank.
Majitelé bankomatů V České republice je v současnosti zhruba 4,5 tisíce bankomatů určených pro výběr peněz. Asi 1570 vlastní Česká spořitelna, necelých 770 Komerční banka, ČSOB více než 140, UniCredit Bank 226 a Raiffeisenbank cca 140. V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku na nich proběhlo vícee než 42 milionů výběr. V hodnotě dosahující téměř 155 miliard korun. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.