Zástupci občanských iniciativ a hnutí z platformy Vraťte nám stát chtějí prosadit změnu zákona, která umožní zřízení občanské vyšetřovací komise v Poslaneckém sněmovně. Komise podle nich musí přezkoumat vliv organizovaného zločinu a takzvaných kmotrů na politiku. Aktivisté navrhují vypustit ze zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny podmínku, podle níž mohou utvářet podobné komise jen poslanci. Zástupci občanských iniciativ to ve čtvrtek v Brně řekli novinářům.
Jako ideální členy komise si aktivisté představují nezávislé a důvěryhodné osobnosti, duchovní, umělce či vědce. Členy by nominovaly občanské organizace a volila Poslanecká sněmovna. "Poté co projdou bezpečnostní prověrkou, by měli přístup k utajeným zprávám, které Bezpečnostní informační služba předávala premiérovi a prezidentovi," uvedl za aktivisty divadelník Břetislav Rychlík.
Aktivisté už oslovili některé politiky. Příznivý ohlas prý našli například u předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Chtějí jednat také s dalšími představiteli politických stran a vyvíjet tlak na poslance i senátory. Podle Rychlíka platforma Vraťte nám stát neusiluje o předčasné volby, které prý nevyřeší systémové problémy české demokracie.
Cílem občanských iniciativ je to, aby se lidé dozvěděli o politicích pravdu. "Chceme, aby lidé věděli, s kým mají tu čest, a jestli politici nejednají jako loutky, které jsou vedeny někým jiným," uvedl Rychlík. Kauza odposlechů poslance Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška je podle aktivistů jen "špičkou ledovce".
Platformu Vraťte nám stát tvoří více než 20 občanských iniciativ, hnutí a profesních organizací, například Veřejnost proti korupci, Nadační fond proti korupci, Vyměňte politiky, Inventura demokracie, Český helsinský výbor, Nesehnutí, Herecká asociace, Romea nebo Brno kulturní.
Zaveďte "komisi na kmotry", volají aktivisté
Domácí
26. 4. 2012 15:45
Aktivisté chtějí změnu zákona (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia