Domácí porod
Zavinila porodní asistentka smrt dítěte? Rozhodne Ústavní soud
26.08.2013 16:00 Původní zpráva
Ve středu rozhodne Ústavní soud o stížnosti odsouzené porodní asistentky Ivany Königsmarkové, jež si odpykává podmíněný trest za smrt novorozence při domácím porodu. Königsmarková trvá na tom, že dítě nezemřelo její vinou, a v případě neúspěchu u Ústavního soudu chce případ hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Tragická událost se odehrála v červenci 2009. Königsmarková tehdy vedla komplikovaný domácí porod, při němž přišlo na svět dítě s těžce poškozeným mozkem a po dvaceti měsících na přístrojích zemřelo. Prezidentka Unie porodních asistentek podle soudů přehlížela zdravotní problémy rodičky a po porodu neprovedla řádnou resuscitaci. Za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti jí proto soudy udělily dvouletý trest s pětiletou zkušební dobou. Zdravotní pojišťovně také musí uhradit výdaje na léčbu dítěte ve výši zhruba 2,7 milionu korun.
Trest přesně před rokem definitivně potvrdil Nejvyšší soud. Prezidentka Unie porodních asistentek se ale s verdiktem odmítla smířit a obrátila se na Ústavní soud. "Argumentuje zejména tím, že bylo porušeno její právo na spravedlivý proces, že byl potlačen princip rovnosti zbraní, neboť jí soud neumožnil provést důkazy na její obhajobu," uvedla právní zástupkyně Königsmarkové Adéla Hořejší.
Klíčovým důkazem proti Königsmarkové byl znalecký posudek, podle něhož prý nepoznala, že je nutný zásah lékaře. Prezidentka Unie porodních asistentek se hájila tím, že až do chvíle, kdy se dítě narodilo, nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. Matka zemřelého novorozence prý navíc problémy, které měla už při předchozích porodech, před Königsmarkovou zatajila. Ústavní soud se ke stížnosti odsouzené porodní asistentky veřejně vyjádří už tuto středu. "Pokud neuspějeme, určitě půjdeme dál, i když už zbývá jen Štrasburk," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ advokátka Hořejší.Tažení proti alternativám?
Königsmarkové se v minulosti zastala například i Liga lidských práv, která spojila její stíhání s "nepřátelským postojem ministerstva zdravotnictví k porodním alternativám". Česky, které chtějí rodit doma, totiž nemají možnost sehnat odbornou pomoc, porodním asistentkám za vedení domácího porodu hrozí až milionová pokuta.
Na začátku září se bude situaci v českém porodnictví zabývat i již zmíněný Evropský soud pro lidská práva. Stát u něj žalovaly dvě matky, kterým vadí, že si nemohly svobodně vybrat místo porodu. "Domnívám se, že České republice hrozí odsouzení," varuje opakovaně vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením bývalého šéfa Leoše Hegera (TOP 09) usilovalo o změnu porodních asistentek, nakonec ale ustoupilo i od kompromisních porodních domů a trvá na porodech za zdmi nemocnic.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.