Závislých gamblerů jsou desetitisíce. Vyhrát ale zkusil každý čtvrtý Čech

Domácí
7. 11. 2013 17:40
Těžkou závislostí na hazardu trpí v Česku 40 až 80 tisíc dospělých (ilustrační foto).
Těžkou závislostí na hazardu trpí v Česku 40 až 80 tisíc dospělých (ilustrační foto).

Těžkou závislostí na hazardu trpí v Česku 40 až 80 tisíc dospělých, varuje předběžný výsledek studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Svoji nepřekonatelnou "vášeň" ovšem léčí jen zlomek z nich.

Počet výherních automatů je v Česku nadprůměrný. Na tisíc obyvatel připadne v průměru 7,5 automatu. Pro srovnání se sousedy: v Německu je to třikrát méně, v Polsku a Rakousku dokonce desetkrát. Přesto nejsou Češi na evropské špici, upozorňuje Jan Řehola ze Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi na ministerstvu financí.

A i když počet automatů v posledních letech klesá, o to více peněz v nich skončí; v loňském roce Češi prosázeli neuvěřitelných 135,5 miliardy korun. "Nabídka hazardního hraní je ale vysoká," upozorňuje vedoucí monitorovacího střediska Viktor Mravčík. Zkusit výhru si podle studie dopadů sázkových her na společnost. Vyjma stírací losy, drobné sázky s přáteli nebo číselné loterie si "zahrát" zkusila alespoň jednou v životě čtvrtina populace. nejvíce peněz pak hráči nechali v automatech a internetových sázkových hrách.

Automaty lákají paradoxně nejméně movité obyvatele sociálně vyloučených lokalit, kteří na hazard a rozhazování nemají peníze vůbec. "Velmi vysoký výskyt je i ve vězeňské populaci," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Mravčík. Jenže vážné sklony ke gamblerství má mnohem více lidí. Riziku, že by závislosti na hraní nakonec propadli, čelí v Česku dokonce 168 tisíc lidí. Z toho čtvrtina až polovina návyku podlehla.

Dluhy a sebevraždy

Z celkem 40 až 80 tisíc patologických hráčů se jde ovšem ze své závislosti, která často ruinuje nejen osobní, ale i rodinné finance gamblera, léčit jen minimum. "v kontaktu s léčebným programem je přibližně 2000 osob ročně," podotýká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Vyhledat pomoc navíc není hračka. "Jako mají drogově závislí centra pomoci zhruba v každém okresním městě, tak tady není.," upozorňuje Vobořil. Na odborníky se navíc spíš než závislí hráči obrací častěji jejich rodina nebo blízcí. "klienty poraden jsou velmi často rodinní příslušníci toho gamblera, protože obvykle přenese své dluhy na celou rodinu," vysvětluje Vobořil. Past v podobě finančních problémů navíc není vše. Patologičtí hráči mají totiž velmi výrazné sklony k sebevraždám, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Mravčík.

Autor: - kls -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ