Systém
Zbraně v rukou šílenců. Občané musejí víc bonzovat, míní expert
25.02.2015 18:45 Aktualizováno 25.02. 14:31
Ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. V současnosti mají tyto informace jen praktičtí lékaři, ale specialisté nebo psychiatři nikoli.
Podle Hany Malé z tiskového odboru ministerstva vnitra se také plánuje rozšířit možnosti policie, které by se týkaly toho, že ihned zajistí zbraně a zbrojní průkaz u osoby, kterou pošle na mimořádné lékařské vyšetření.
Pro zisk zbrojního průkazu jsou nutné základní podmínky, mezi které patří české občanství, věk, zdravotní způsobilost, svéprávnost, trestní bezúhonnost a spolehlivost. Teprve pak jsou lidé připuštěni ke zkoušce, která se skládá z testu i praktické části. Pokud člověk nesplňuje nebo přestane splňovat základní podmínky, tak mu policie průkaz odebere.
Dosavadní informace o střelci z Uherského Brodu, který v úterý zabil osm lidí, ukazují na to, že šlo o psychicky nemocného člověka. Například ministr vnitra Milan Chovanec jej na Twitteru označil za "vyšinutého jedince". Ministr však zároveň v médiích zdůraznil, že policie nejprve musí vyšetřit, zda střelec držel legálně dvě pistole, které použil při činu a zda byl legálním majitelem zbrojního průkazu.
Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka existuje zákonná možnost, jak takovému člověku odebrat zbrojní průkaz. "Musí tady existovat jakýsi komunitní systém, jako je to ve světě. Jestliže občané mají pocit, že jiný občan by je potenciálně mohl ohrožovat, tak na to musí poukázat na místní úřad," uvedl Hynek. Pokud je někomu prokázán přestupek proti občanskému soužití, přichází o zbrojní průkaz. Česká legislativa je v tomto ohledu podle Hynka přísná.
Podle Malé je přísná i legislativa, která se týká zdravotní způsobilosti potřebné pro zbrojní průkaz. Způsobilost posuzuje praktický lékař. "Praktický lékař si může vyžádat psychologické nebo jakékoli jiné potřebné vyšetření," zdůraznila Malá. Zdravotní způsobilost se posuzuje při prvním vydání zbrojního průkazu, a pak při každém prodloužení platnosti, což je jednou za deset let. Lidé, kteří potřebují zbraň k práci, chodí na prohlídky každých pět let. Zdravotní způsobilost musí člověk prokázat také v případě, že u něj lékař nebo policie zjistí změny ve zdravotním stavu.
V Česku bylo ke konci loňského roku 292 283 držitelů zbrojních průkazů a v registrech policie bylo 752 387 zbraní. Počet majitelů zbrojních průkazů posledních pět let trvale klesá. Držitelů zbrojních licencí na prodej, nákup a přepravu zbraní bylo loni podle vnitra v Česku 956. Jejich počet v posledních letech pomalu roste, v roce 2010 mělo tuto licenci 845 subjektů. V Česku je možné koupit zbraň pouze v kamenné prodejně, nikoli na internetu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.