"Zbytečná" reforma startuje. Státní pilíř zažije bombardování

Domácí
30. 12. 2012 06:05
Penzijní reforma má napomoci tomu, aby lidé ve stáří nestrádali (ilustrační foto).
Penzijní reforma má napomoci tomu, aby lidé ve stáří nestrádali (ilustrační foto).

Už jen pár dnů zbývá do chvíle, kdy se spustí hlavní část penzijní reformy. Naplno se tak rozjedou reklamní kampaně penzijních společností, které budou lidi přesvědčovat o nestabilitě státního pilíře, nutnosti spořit si na stáří jinak a hlavně o výhodách nového, takzvaného druhého pilíře. Cílovou skupinou budou především lidé starší 35 let, kteří mají na rozhodnutí o zapojení se do reformy pouze půl roku.

Do nového pilíře penzijního systému si lidé budou moci odkládat část sociálního pojištění. Podmínkou bude, že další část dají ze svého platu. Tyto peníze si budou spořit až do svého odchodu do důchodu. Poté z něj budou čerpat penzi nezávislou na stavu státního penzijního systému. Má to ovšem několik háčků. První z nich je, že když do systému vstoupí, už z něj nebudou moci odejít. A to ani tehdy, když jim výrazně klesne plat a oni budou potřebovat každou korunu. Druhou vadou je, že kvůli nižším odvodům do státního systému z něj budou dostávat nižší důchody.

Anketa:

Chystáte se aktivně zapojit do dobrovolného druhého pilíře penzijního systému a soukromě si spořit na důchod?

Právě kvůli tomu už se objevilo několik propočtů, komu se penzijní reforma vyplatí. Jednu z nich zpracovalo například ministerstvo práce a sociálních věcí, podle kterého bude nové spoření výhodné pro zhruba polovinu obyvatel. Pokud by si lidé při spoření zvolili dynamickou variantu, která může přinést u akcií větší zhodnocení, ale může být kvůli špatnému investování také riskantnější, měl by pro ně nový pilíř být výhodnější už od platu 22 tisíc korun. U bezpečnější konzervativní varianty má být podle ministerstva zapojení se do penzijní reformy výhodné až od platu okolo 24,5 tisíce hrubého měsíčně.

Existují však i propočty, které jsou poněkud skeptičtější. Podle Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí pod vedením Jana Švejnara při institutu CERGE-EI se penzijní reforma sice vyplatí polovině mužů, ale pouze 30 procentům žen, a to těm s nadprůměrnými příjmy. "Nicméně přínos přestupu by byl poměrně nízký a pohyboval by se na úrovni jedné poloviny ročního příjmu," konstatovali autoři studie.

Vláda zavedení nového pilíře odůvodňuje tím, že česká populace stárne a nemá tak jinou cestu. "Pokud bychom druhý pilíř nezavedli, tak bychom měli pouze tři asociální varianty: snížit budoucí penze, zvýšit významně sociální odvody nebo ještě výrazněji posunout věk odchodu do důchodu," konstatoval předseda vlády Petr Nečas (ODS). S tím ovšem nesouhlasí opoziční sociální demokracie, která již avizovala, že při svém případném vítězství u voleb nový pilíř zruší.

Autor: - pcl - Foto: Profimedia

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ