Národní rada zdravotně postižených protestuje proti tomu, že ministerstvo zdravotnictví změnilo dotační programy určené na podporu jejich aktivit. V příštím roce totiž chce Julínkův resort dotovat jen aktivity zaměřené na zdravotnické služby. Organizace postižených upozorňuje, že se ministerstvo před lety zavázalo podporovat i sociální projekty.
Problém přitom není v objemu poskytnutých peněz: na granty chce ministerstvo dát obdobnou částku jako letos, tedy necelých 140 milionů korun. Ruší se ale možnost žádat podporu třeba na průzkumy postojů zdravotně postižených, na tvorbu komunitních plánů nebo placení členských příspěvků v mezinárodních organizacích. „Jiné menšiny stát podporuje i v aktivitách, které vyvíjejí na svoji obranu," stěžuje si předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.
„V roce 2001 došlo k dohodě ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva zdravotnictví a dalších resortů o tom, že Ministerstvo zdravotnictví ČR bude jediným ministerstvem, které bude financovat programy občanských sdružení osob se zdravotním postižením zaměřené na obhajobu jejich zájmů, na vytváření koncepčních materiálů, na zahraniční kontakty a obecně na vytváření politiky," vysvětluje jeho organizace v dopise, jehož odeslání premiéru Mirkovi Topolánkovi schválila.
Krása kontra Cikrt
Spor ministerstva s Národní radou zdravotně postižených komplikuje i fakt, že se přesouvá do osobní roviny. Václav Krása vyčetl mluvčímu ministerstva zdravotnictví Cikrtovi, že ho v tiskové zprávě obvinil z toho, že bojuje o desítky milionů pro svou organizaci. „Skutečným důvodem kampaně předsedy NRZP je patrně to, že se nadále nepočítá s podporou funkcionářského aparátu tzv. ‚střechových organizací‘," napsal Cikrt. Krása oponoval tím, že peníze z grantů, které jeho organizace čerpá na informační servis pro zdravotně postižené, standardně vyúčtuje, a funkcionáři z nich placeni ani být nemohou.
Mluvčímu Cirktovi zase naopak on vyčetl, že jeho organizaci kritizuje za to, že se s předsedou ČSSD dohodl na „společných krocích proti reformě veřejných financí" se sociální demokracií. „Oslovili jsme se žádostí o konzultace všechny strany, předseda Paroubek se ozval jako první," vysvětlil Krása, proč ve středu s předsedou ČSSD kritizovali systém poplatků.
Kromě toho člen vedení rady postižených Jiří Vencl napsal Tomáši Cikrtovi několikastránkový osobně laděný dopis, v němž připomíná, na jaké aktivity nově nebudou peníze: „Kdo bude provádět připomínkování nových zákonů z hlediska potřeb osob se zdravotním postižením? Kdo bude upozorňovat na případy zjevné diskriminace osob se zdravotním postižením? Kdo bude provádět cílené průzkumy a reprezentativní šetření v oblasti životních podmínek osob se zdravotním postižením a jejich rodin?" ptá se.
Situace až absurdní
Ve skutečnosti ale situace není nijak vyhrocená, podle Václava Krásy jeho organizace s ministerstvem zdravotnictví stále jedná. „Rádi bychom během jednoho až dvou let připravili zcela nový systém financování, který by byl méně závislý na veřejných rozpočtech," popsal vyjednávací pozici postižených Krása.
„Stávající systém ovlivňuje schopnost argumentace vůči některým rozhodnutím," dodal. Narážel tím na fakt, že ho ve „sporu" s ministerstvem zdravotnictví podpořilo dopisem 29 organizací zdravotně postižených, jen pět z nich ale souhlasilo se zveřejněním svého názoru. „Chystají se opět žádat o nějaké granty, a tak by neradi, aby to nějak ovlivnilo jejich šance," vysvětlil předseda Krása.
"Jsme ochotni se s představiteli rady setkat a připraveni podpořit změny financování," potvrdil vstřícnost ministerstva Tomáš Cikrt. Podle něj je ve hře například možnost využít za několik let pro projekty financování zdravotně postižených loterie. "Měnit dosavadní dotační řízení už ale nepůjde," zdůraznil Cikrt.
Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková, Petra Mášová