Ambulantní specialisté varují, že budou muset omezit péči

Domácí
5. 11. 2010 15:57
Ambulantní specialisté chtějí od pojišťoven více peněz (ilustrační foto).
Ambulantní specialisté chtějí od pojišťoven více peněz (ilustrační foto).

Ambulantní specialisté varují, že pokud v příštím roce nedostanou od zdravotních pojišťoven více peněz, dají pacientům méně péče. Požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví navýšilo v připravované úhradové vyhlášce platby za léčení. Řekl to předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale na dnešním sjezdu sdružení lékařům sdělil, že v době krize si nemůže dovolit zvyšovat úhrady za ambulantní výkony.

"Za méně peněz méně muziky," řekl Jojko krátce před zahájením sjezdu sdružení, na němž budou dvě stovky členů diskutovat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Ambulantní specialisté nemají rozpočet jako třeba nemocnice, ale dostávají limitovanou platbu za každého pacienta. Zatímco nemocnice, když ke konci roku vyčerpají paušál, neberou už nové pacienty a odkládají operace, ambulantní specialisté pacienty mohou brát dál. Když však bude limit na pacienta menší, každý jednotlivý pacient bude mít nárok na menší rozsah péče.

"Úhrady směrem k ambulantním výkonům by se měly zvyšovat, aby bylo výhodnější dělat některé výkony ambulantně, a ne během hospitalizace," uvedl Heger. Dodal však, že nyní na to nejsou peníze.

Proti návrhu vyhlášky protestovala Česká lékařská komora. Vyzvala ministra, ať lékařům a nemocnicím v příštím roce přidá peníze za léčení. Peníze na to prý zdravotní pojišťovny na účtech mají. Ministerstvo to odmítlo, v současné ekonomické situaci prý nevidí pro navyšování prostor.

Podle Jojka ale Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla po svých propočtech v dohodovacím řízení ambulantním specialistům vyšší částky, než které nyní dalo do vyhlášky ministerstvo.

Ilustrační foto.Ambulantní specialisté nesouhlasí ani s plánem ministra Hegera, aby pacienti bez doporučení od praktika platili u specialisty vyšší regulační poplatek. Původně mluvil Heger o navýšení z 30 korun na 200 korun, pak slevil na 90 korun. "Otevíralo by to dveře ke gate-keepingu, kdy o pohybu pacienta po systému rozhoduje praktik. Proti tomuto systému je u ambulantních specialistů odpor," řekl Jojko. Podle analýz Sdružení ambulantních specialistů (SAS) k takovému omezení není důvod, jen to prý povede ke snížení dostupnosti péče.

Heger také lékařům sdělil, že si budou moci se zdravotními pojišťovnami domluvit i vyšší úhradu, něž jakou stanoví vyhláška. Na dotaz lékařů, zda by na to pojišťovny přistoupily, se jim od zástupců tří největších zdravotních pojišťoven nedostalo jasné odpovědi.

Ambulantní specialisté také Hegerovi vyčetli, že podporuje hlavně nemocnice a nemocniční ambulance, přestože jejich ordinace jsou efektivnější. "Nemocnice jsou přeplněny ambulanty, kteří tam chtějí chodit a nemají kam jinam," kontroval ministr. Za tvrzení, že ambulantní specialisté zdaleka nejsou tak efektivní, si vysloužil nesouhlasné bručení celého sálu.
 

Autor: ČTK Foto: Profimedia , SXC

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ