Prasečí chřipka propukla ve chvíli, kdy se svět nemůže opřít o silnou globální ekonomiku. Další omezení obchodu a cestování by mohlo prohloubit recesi a zpomalit proces ozdravení jednotlivých trhů, napsal Wall Street Journal.
Analytik Julian Jessop z londýnské společnosti Capital Economics srovnal prasečí chřipku s propuknutím epidemie SARS v roce 2003, která v Asii vedla ke ztrátě až dvou procent HDP. "Po skutečnosti se SARS a s ptačí chřipkou se dokážeme mnohem lépe vyrovnat s krizí tohoto druhu," dodává.
Analytici počítali s houževnatějšími spotřebiteli
"Epidemie, která si vyžádá 71 milionů úmrtí, by svět stála okolo tří milionů dolarů a způsobila by propad světového hrubého domácího produktu o 4,8 procenta," napsala Světová banka ve zprávě, kterou vydala minulý rok, ještě před plným propuknutím finanční krize. Tehdy Mezinárodní měnový fond předpovídal, že světová ekonomika v roce 2009 poroste o tři procenta. Nejnovější předpovědi odhadují, že se trhy letos propadnou o 1,3 procenta a příští rok bude toto oslabení pokračovat.
ČTĚTE TAKÉ: Přejmenujte prasečí chřipku na Severoamerickou
Studie "Ekonomický dopad chřipkové pandemie" se zaměřila na Kanadu, výsledky byly podobné těm americkým. V obou případech však analytici počítali s větší houževnatostí zákazníků. Recese pohled na spotřebitelský sektor změnila. Pandemie může v lidech zvýšit tendenci k držení peněz a omezení nákladů, což bylo i charakteristickým znakem při vzniku finanční krize.
"Prudká pandemie podobná té z roku 1918 by způsobila propad HDP o 4,25 procenta a slabší epidemie, která se objevila například v letech 1957 a 1968, by redukovala HDP zhruba o jedno procento," napsala rozpočtová kancelář amerického Kongresu v roce 2006.
Foto: Reuters