Nemocné s celiakií čeká od ledna nepříjemná změna: pojišťovna už jim nedá ani korunu na bezlepkovou dietu, přestože je to jediná možná léčba choroby. Mohou za to poslanci, kteří na poslední chvíli změnili jednu větu v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta říká, že už se nebudou hradit léky a potraviny, na které pacient dosáhne i bez receptu. Jakmile si změny "sednou", možná opatření zmírníme, uklidňují teď poslanci pacienty.
Celiakie je alergie na lepek. Nemocným se při ní zužuje povrch sliznice tenkého střeva, takže trpí bolestmi břicha, hubnutím a chudokrevností. Mohou se objevit vyrážky, osteoporóza, cukrovka či neplodnost. V pozdních fázích se vyskytují nádory zažívacího traktu.
Současná medicína neumí celiakii vyléčit, nemocný je odkázán na přísnou dietu - musí se vyhnout potravinám z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Pojišťovny proto doposud na nákup bezlepkových potravin přispívaly. Třeba VZP dávala lidem 3600 korun ročně.
Nově nemocní však nedostanou nic. Rozhodli o tom poslanci, kteří narychlo změnili zákon o veřejném zdravotním pojištění. Odhlasovali, že se od ledna nebudou hradit žádné léky ani potraviny, na které pacient dosáhne i bez receptu. "Patří sem třeba potraviny pro zvláštní lékařské účely, které používají právě nemocní s celiakií," přibližuje Martin Mátl z České lékárnické komory. Změna se týká asi tří procent lidí.
Spousta chyb nevadí, za půl roku je možná opravíme
Podle Jiřího Štětiny z Věcí veřejných je zbytečné "dělat paniku". Opatření podle něj není konečné, během prvních šesti měsíců příštího roku prý možná vznikne další novela. "Dohodli jsme se s místopředsedy koalice ve výboru, že to je teprve první verze zákona. Ano, má třeba spoustu chyb, ale my se je budeme snažit během půl roku zjistit a pak možná změnit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Opoziční poslankyni Miladě Emerové to však nestačí. "Celé je to ušité horkou jehlou. Když si ti nemocní nekoupí bezlepkovou veku, vyjde nás to všechny daleko dráž. Nemocí ještě víc ochoří, půjdou do nemocnice a tam budou léčeni složitým způsobem," připomíná Emerová. Některá opatření mohou být podle ní osudová a už je nikdo zpátky nevrátí.
Hubenější seznam pilulek zdarma
Novela obsahuje i další změny v lékové politice.
Poslanci v ní nakonec nenechali plánované opatření, že si všechny léky do padesáti korun budou lidé napříště platit sami. "Zřejmě si uvědomili, že v souvislosti s plánovanými elektronickými aukcemi by bylo opatření kontraproduktivní. Léky od výrobce, u kterého by se podařilo vysoutěžit cenu nižší než padesát korun, by měly být podle zákona současně plně hrazeny pojišťovnou i vyjmuty z veřejného zdravotního pojištění," říká Martin Mátl z České lékárnické komory.
Situaci se zákonodárci pokusili vyřešit jinak: upravili seznam hrazených léků na recept. Počet skupin, ve kterých bude existovat alespoň jeden medikament zdarma, "zhubne" od ledna o třetinu. Z původních 300 skupin jich napříště zbude 195. "Pro pacienty to znamená, že zmizí 105 záruk, že dostanou na svou nemoc nějaký lék hrazený pojišťovnou," řekl už dříve on-line serveru TÝDEN.CZ šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Podle ministerstva zdravotnictví se mají škrty týkat léků "na banální choroby, jejichž úhrada není z medicínského hlediska nutná". Seznam léků sestavoval Státní ústav pro kontrolu léčiv ve spolupráci s odbornými lékařskými společnostmi. Vyřazením léků se podle ministerstva zdravotnictví ušetří desítky milionů korun. "Naopak dopad na pacienty bude miliardový," přiznal už dříve náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera musel být seznam upravený už jen proto, že dávno neplatil. "Už dávno není pravda, že jsou na všechny nemoci k dostání hrazené léky. Skupiny je třeba redefinovat. Při té příležitosti z nich vyjmeme všechny bezvýznamné a banální choroby," řekl.
Podobnou listinu sestavili zákonodárci také pro zdravotnické prostředky.