Bilance: prasečí chřipkou se nakazilo už 8800 lidí
18.05.2009 18:48
Prasečí chřipkou se zatím nakazilo přes 8800 lidí ve 40 zemích světa. Nový vir A(H1N1) prokazatelně připravil o život 74 osob. Na svých stránkách o tom informovala Světová zdravotnická organizace, která dnes v Ženevě zahájila své letošní výroční zasedání. Šíření nové chřipky a boj proti němu se stalo jedním z jeho hlavních témat.
Nový vir je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nemoc se projevuje jako běžná chřipka. Většina lidí, která se jí nyní nakazila, měla jen mírnější příznaky.
K TÉMATU: Mexická chřipka se šíří v USA. Země hlásí další dvě oběti
Generální ředitelka WHO Margaret Chanová dnes v Ženevě podle agentur řekla, že velké riziko by mohlo ale představovat to, pokud by se vir A(H1N1) změnil a spojil se se smrtícím virem ptačí chřipky H5N1. U toho se totiž zatím přenos z člověka na člověka neprokázal, zatímco u viru takzvané prasečí chřipky ano.
Nejvíc nemocných v USA
Nejvíc nakažených je podle údajů WHO v USA, kde zdravotníci evidovali přes 4700 pacientů. Mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdova dnes řekl, že v Mexiku lékaři potvrdili 3646 případů. Kanadské úřady zaznamenaly 496 nakažených. Japonsko ohlásilo 125 nemocných, Španělsko 103, Británie 101. V sousedním Německu je 14 případů, v Rakousku pak 1. V Česku se zatím žádný případ nepotvrdil. Většina lidí si vir přivezla z cesty do Mexika či Spojených států, někteří se ale nakazili od nemocných přímo ve své vlasti.
Současnou situaci WHO hodnotí na šestibodové škále pandemického rizika předposledním stupněm. Ten představuje šíření nemoci v jednotlivých státech, ale zatím ne mezi zeměmi a kontinenty. Debata se dnes v Ženevě točila mimo jiné kolem toho, že by WHO měla být při stanovení pandemického stupně pružnější. Představitelé Světové zdravotnické organizace nevyloučili, že by se stupeň rizika mohl do konce ženevského jednání zvýšit.
Vakcína? Snad bude
Chanová a generální tajemník OSN Pan Ki-Mun se v úterý chystají sejít se zástupci farmaceutických firem. Budou s nimi jednat o případné přípravě vakcíny proti viru A(H1N1). Rozhodnutí o zastavení výroby očkování proti sezónní chřipce, díky němuž by se uvolnila kapacita pro produkci nové očkovací látky, zatím WHO odsunula. Požaduje o novém viru víc informací a chce také zabránit tomu, aby nynější vakcína chyběla v zemích na jižní polokouli, kde letošní chřipková sezona teprve začíná.
Výroční zasedání, jehož se účastní ministři zdravotnictví, odborníci a vědci ze 193 členských zemí, mělo původně trvat do 27. května. Právě kvůli nové chřipce ho WHO zkrátila na polovinu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.