Průzkum
Bylinkářství proplácené pojišťovnou? Češi drtivě pro

26.08.2014 14:30

Pětaosmdesát procent Čechů by uvítalo, kdyby některé metody alternativní medicíny byly uznány jako oficiální doplněk klasické léčby a proplácely by je pojišťovny. Osobní zkušenost s metodami této medicíny s výjimkou bylinkářství ale mnozí nemají.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Martin Kocias (1 hlas) 26.08.2014 15:34

    A co takhle šamanství, proplácené pojišťovnou, to by "drtivá" většina...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Nejvíce mně na těchto regulacích za účelem ochrany spotřebitele sere ta strašná faleš!Klidně v dobách nadbytku a dostatku všeho nechávají lidi v zimě mrznout a umírat hlady na ulici,ale aby nám nějaká bylinka neublížila, mají starost převelikou!Fujtajbl euáckej!

0 hlasů

No tak těch "čajíčků" oproti třeba homeopatikům je, že je tak nějak prokázáno že fungují a obvykle je známa i účinná látka. Často je ale k dispozici účinnější a bezpečnější lék, třeba aspirin místo odvaru z vrbové kůry, takže přírodní alternative se nepoužívá.

Bylinky jsou ale zajímavé u život přímo neohrožujících nemocí jako jsou různé deprese, vysoký tlak, bolesti a podobně. Obvykle se ale může jednat o přípravky z rostlin které u nás stejně nerostou, takže třeba kratom (mytragina speciosa) se může hodit na tlumení bolesti, mírných depresí a sociální fobie, rozhchodnice růžová (rhodiola rosea) na posílení a deprese (MAO inhibitor - odpovídá 2. generaci antidepresiv ale je slabší, zato má méně vedlejších účinků), peganum harmala (MAO inhibitory) proti depresi ale je třeba držet dietu a nejíst některé potraviny jinak smrt, kalina obecná (viburnum opulus) na bolestivé menstruace a možná proti mořské nemoci protože posiluje účinek tropanových alkaloidů, a spousta dalších.

Hodně z toho se ale stejně u nás neprodává a nebo nepoužívá kvůli vedlejším účinkům, které jsou někdy otravné a jindy mohou být i smrtící. Přírodním národům to nevadí, ale když si depkař dá MAOI pivo tak exkne na vysoký tlak, výhodou MAO inhibitorů je že je někdo může snášet lépe než modernější léky protože až na tu dietu jsou docela dobré, a třeba ta harmala vyprchá do 24h kdežto komerční MAOI za týden, takže lze na pár dní vysadit, dát si něco dobrého a pak zas nasadit.

0 hlasů

A co takhle šamanství, proplácené pojišťovnou, to by "drtivá" většina čechů nechtěla? Tihle bylinkáři, a´t si to mají proplácenépojiš´tovnou, ale a´t automaticky ztratí nárok na klasickou medicínu. To umí každý vůl zhoršit svůj stav dlouhotrvajícím neléčením (tedy popíjením čajíčků) něčeho, co šlo vyřešit snadno a levně a pak se přibelhat a žádat nákladnou léčbu za 5 minut 12. To, co je vědecky uznáno, jako účinná léčba na nějaký neduh a předepíše to doktor, a´t je hrazeno. Ale těžko může dav rozhodovat o tom, co chce a nechce proplácet pojiš´tovnou. To už je idiotstán.

1 hlas

Klid, je to demokratické. A hlavně ty úspory zdravotnictví: "Buhužel, Vaší nemoc je třeba léčit prepáráty, které pojišťovna neproplácí...ale je tu ještě jedna možnost - spařené votruby, ty jsou plně hrazené. "

0 hlasů

Někteří lidi by především uvítali, kdyby se SÚKL nepletl do toho jaké může být účinné množství látky v přípravku, mnohé bylinné potravinnové doplňky jsou totiž v doporučeném množství uváděném na obalu prakticky neúčinné. Opravdových účinků lze dosouáhnout jedině za cenu rizika účinků vedlejších, však ony ty rostlinky nevytváří jedy proto aby nám léčily naše bebí, ale by je něco nesežralo. Že je jed také lék je pak spíše náhoda, daná tím že ty kytičky normálně ani nepapáme.

Třeba extrakt rozhocdnice růžové, zkurvený SÚKL povoluje u nás prodávat jenom standardizovaný extrakt do 100 mg, přitom limit v EU je 350 mg. Ty extrakty u nás prodávané jsou tedy podstatně slabší, někdy neobsahují všechny látky a pokud by to jeden bral po 6 tabletkách místo jedné, tak se mu to řádně prodraží. Přitom ze zahraničí lze objednat i 500 mg nebo 1000 mg extrakt, ale to zas neprojde přes celnici. Ano, ano, 500 mg působí podle studie proti depresi a taky v kombinaci s kafem to ze začátku užívání pěkně nakopává, a tak to v téhle koncentraci nedovolej prodávat aby to nekonkurovalo farmaceutickému lobby. Jo můžete si koupit lahvičku s alkoholovým extraktem, ale to je tak na 3 dávky když namísto těch 20 doporučených kapek z toho uděláte menšího panáka, navíc v ceně platíte i spotřební daň za alkohol. Platit za denní dávku 30-50 Kč je nehoráznost v porovnání s cenou ze zahraničních eshopů.

Ppodobné zmrdstvo jako s melatoninem, ten taky nepouští, nedá se u nás koupit bez předpisu a přitom na Slovensku lze koupit v pohodě. Málokdo ví, že když si dá asi 5-10x větší dávku melatoninu, tak potom může mít pořádně hustý sny, ale to je důvod proč to kupovat ve velkým a nejlevnější je z netu mimo EU.A zase ten SÚKL, přitom každý rozumný člověk si na netu přečte zkušenosti ostatních a ví že když bere nějakou dávku, že riskuje, ale pokud chcete benefit tak to nelze bez rizika.

Dělat si vlastní extrakt? Ale pak je třeba platit spotřební daň za alkohol, a nebo být prase, v elektru koupit isopropylalkohol (na ten není spotřební daň jako na alkohol...), do toho dát vyluhovat rostlinný materiál a pak nechat na tácu odpařit a seškrábat a pak smíchat s moukou, udělat těstíčko a nastrkat do želatinových kapslí.

Ale kdo se s tím má jebat, když stejně neušetří oproti zahraničním eshopům, rostlinný materiál z internetových bylinkáren a taky ten propyl dohromady budou stát více. Luhovat ve vodce? Nedostane se z kytek spousta účinných látek, chce to chemku, vše kvůli ceně.

Raději ať to pojišťovny neplatí, ještě by do toho začaly VÍC vrtat a to nikdo nechce!

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov