Strach z porodních bolestí přivádí stále více žen k lékařům s prosbou, aby mohly své dítě přivést na svět císařským řezem. To však odborníci neschvalují. I když je samotná operace díky částečné narkóze bezbolestná, rizika zdravotních problémů jsou mnohem větší a bolesti dlouhodobější. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.
Čtyřiatřicetiletá Iveta Černá porodila krátce po půlnoci 14. května malého, zdravého chlapečka Richarda. Richard se měl narodit přirozenou cestou, ale nastaly komplikace. Dítě se nakonec dostalo na svět za pomoci císařského řezu. "No, bylo to takové zajímavé, protože člověk je vlastně svědkem své vlastní operace, což se mnoha lidem nepovede. Probíhalo to ale dobře, čekala jsem to horší," říká novopečená maminka.
Průměrná délka porodu u prvorodičky je podle lékařů asi dvanáct až patnáct hodin. Naproti tomu porod císařským řezem trvá asi jen hodinu. "Bolí ta jizva, to bolí, ale dá se to vydržet," říká Černá. Některé rodičky císařský řez vyžadují, i když ho není zapotřebí, jiné se chirurgickému zákroku naopak brání. "Já jsem byla zásadně proti císařskému řezu. Při druhém porodu jsem měla mít také císařský řez, protože holčička se otočila hlavičkou nahoru. Naštěstí to dopadlo tak, že jsem nakonec porodila přirozenou cestou," vypráví svou zkušenost Andrea Vauová.
Poslední dobou často ženy přicházejí k lékaři s prosbou, že chtějí císařský řez, i když je všechno v pořádku. "Mají z nějakého důvodu obavu z porodních bolestí nebo mají fobii z porodního sálu jako takového. Císařský řez na přání ale v naší nemocnici nevedeme," vysvětluje primář motolské gynekologie Roman Chmel.
Zatímco klasický porod bolí v jeho průběhu, bolest u porodu císařským řezem začíná až po narození dítěte a může trvat i několik týdnů. "Nejde jenom o bolest, ale hlavně o riziko, které s sebou zákrok nese. Je to operace velmi náročná na rychlost, na riziko poměrně velké krevní ztráty, protože se při operaci může ztratit půllitr až litr krve. Rizika jsou jak operační, tak pooperační - jde třeba o pooperační trombózu, která může vzniknout," říká Chmel.
Podle porodní asistentky Lenky Turkové se akutní císařský řez dělá, když se miminku přestane během porodu dařit. Ten plánovaný tehdy, když rodička čeká miminko, které je otočeno v nesprávné poloze. V loňském roce se v motolské nemocnici narodilo 3400 dětí, pětadvacet procent z nich přišlo na svět císařským řezem. Celkově přibylo v České republice porodů císařským řezem od roku 1990 trojnásobně.