Deprese se objeví průměrně u každého pátého člověka, u žen dvakrát častěji než u mužů. Podle odhadu Státního ústavu pro kontrolu léčiv se na tisíc obyvatel léčí antidepresivy zhruba třicet osm Čechů. Před dvěma lety to přitom bylo jen necelých třicet pět.
Podle norského výzkumu je deprese stejně tak smrtící jako kouření. Není ji radno podceňovat. "Cipralex beru několik měsíců. Záchvaty smutku sice ještě úplně nezmizely, ale zvládám normálně fungovat," říká o léčbě deprese šestadvacetiletá manažerka Lucie. A vzpomene si hned na několik podobných příkladů ze svého okolí. Právě mladí lidé podle některých psychologů docházejí do praxí častěji než dříve.
PSALI JSME: Které léky nejvíc polykáme? Na rýmu, žaludek, tlak a nervy
Jak se deprese projevuje?
- trvale špatná nálada, pocity prázdnoty, úzkost
- pocity viny, beznaděje, pesimismus
- nespavost nebo naopak velká únava
- ztráta zájmu o sex nebo záliby
- problémy s pamětí, soustředěním nebo rozhodováním se
- myšlenky na sebevraždu
- tělesné obtíže, které nereagují na jinou léčbu (například chronické bolesti hlavy nebo zažívací obtíže)
Kdy vyhledat lékaře?
"Důležité je přijít tehdy, když problémy zasahují do života či do tělesných funkcí. Samozřejmě je normální, když pár týdnů po rozchodu nespíte, nejíte a na sex nemáte ani pomyšlení... Deprese si často všimne spíše okolí, u nás je bohužel stále léčena málo. Takže je lepší jít a dozvědět se, že je vše v pořádku než nejít vůbec," míní psychiatr Tomáš Rektor. Jak se vyhnout psychickým obtížím?
Kde najít pomoc?
Co radí ti, kteří na depresi vyzráli?
Na tyto otázky odpovídá pondělní vydání časopisu Týden.
Foto: profimedia.cz