Očkování
Děti v ohrožení? V Česku chybí vakcína proti tuberkulóze
07.02.2014 06:28 Původní zpráva
Rodiče nemají často možnost nechat očkovat děti proti tuberkulóze. Z Dánska se k nám totiž přestala dovážet potřebná vakcína. Bortí se tak v České republice systém ochrany proti této nebezpečné chorobě?
"Rozhodli jsme se nechat očkovat proti TBC naši nedávno narozenou dceru. Vakcína je však absolutně nedostupná, i kdybychom si očkování zaplatili, což jsme samozřejmě chtěli," upozornila on-line deník TÝDEN.CZ jedna z maminek na mateřské dovolené, shodou okolností lékařka.
V čem tkví problém? V roce 2010 totiž v tuzemsku skončila plošná vakcinace proti TBC. Očkování všech novorozenců do této doby nařizoval zákon. Kromě rizikových skupin (například dětí žijících v domácnosti s člověkem, jenž tuberkulózu prodělal) je tak nyní očkování pouze na svobodném rozhodnutí rodičů. Jenže dánský výrobce vakcíny, společnost SSI, ji k nám přestal po ukončení plošné vakcinace dovážet.
Jen individuální dovoz
Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková on-line deníku TÝDEN.CZ informaci potvrdila: "Dánové se rozhodli, že v Česku již nebudou mít registrovanou vakcínu." Ukončení registrace tak de facto znamená, že od té chvíle nesmějí čeští lékaři daný přípravek používat, ačkoli je dlouhodobě prověřený.
Ministerstvo zdravotnictví proto povolilo takzvaný specifický léčebný program, a to právě pro rizikové skupiny dětí. "Je-li ale dostatek vakcín pro ně, to nyní nedokážu říci. Pro ostatní děti, pokud jejich rodiče na očkování trvají, musejí lékaři sami nakontaktovat jiné výrobce těchto vakcín, aby jim je individuálně dodali," doplnila Šustková. To je však problém, neboť pro celou Evropu vyrábí vakcínu především zmíněná firma SSI. Tím se tato společnost stává na českém trhu s farmaky de facto nenahraditelnou.
Expertka: Rizika nevidím
Tuberkulóza není úplně na ústupu, byť situace je podle lékařů v Česku příznivá. V roce 2012 bylo zjištěno 611 nových případů. Nejvíce jsou ohroženi samozřejmě lidé v hustě obydlených aglomeracích. TBC, která většinou napadá plíce, se totiž šíří vzduchem, když osoba s aktivní formou nemoci například kýchá.
Rodiče, kteří chtějí ochránit před touto chorobu své děti vakcinací, byť to teď není vždy možné, však uklidňuje expertka na TBC Anna Hrazdirová z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno: "Já jsem klinik, konkrétně se nestarám o očkování, tak nevím, že by chyběla vakcína. Ale jednou už tým odborníků deklaroval, že očkování není nutné, neboť v případě dětí má více nežádoucích účinků než benefitů. Problém bych v tom tedy neviděla." Pro Českou republiku podle Hrazdirové představují riziko především migranti. "Dítě se ale do styku s nakaženým azylantem běžně nedostane," míní.
Ministerstvo zdravotnictví přesto nebere problém na lehkou váhu. "Budeme se snažit nalézt řešení, které by vakcínu zajistilo, i když už teď víme, že to nemusí být jednoduché a že úspěch zaručen není," řekl již loni ČT Martin Mátl z ministerstva zdravotnictví. Stav se dosud nezměnil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.