Dítě se udusilo v děloze, rodiče zvažují žalobu na Motol

Domácí
7. 11. 2011 12:31
Rodiče zemřelého dítěte chtějí žalovat motolskou nemocnici (ilustrační foto).
Rodiče zemřelého dítěte chtějí žalovat motolskou nemocnici (ilustrační foto).

Fakultní nemocnice v Praze-Motole bude možná čelit žalobě. Její podání zvažují manželé, jejichž nenarozené dítě před časem zemřelo v motolské gynekologicko-porodnické klinice. Přiškrtilo si pupečník a udusilo se v matčině těle.

Ženu přitom pravidelně kontrolovali lékaři a monitorovaly přístroje a v Motole ležela pět týdnů kvůli riziku předčasného porodu, uvedl v pondělí server iDnes.cz.

Motol přitom nedávno podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli tragickému domácímu porodu. Záchranná služba přivezla do nemocnice ženu i její dítě, které už ale nežilo, s největší pravděpodobností si přiškrtilo pupečník. Podle vedení nemocnice by se to nestalo, kdyby žena rodila v nemocnici a byla pod dohledem lékařů a přístrojů, které by hrozbu přiškrcení pupečníkem včas odhalily.

Toto tvrzení však vadí rodičům, kterým zemřelo dítě v Motole, protože tytéž přístroje jejich dítě prý zachránit nedokázaly. Podle manželů bylo na monitoru poslední den zjevné, že je akce plodu příliš pomalá, a dítě se tedy v děloze dusí, přesto personál dítě okamžitě neodrodil císařským řezem, ale naopak je nechal zemřít.

Nemocnice vinu odmítá. Případ se podle jejího vedení nedá s porodem doma vůbec srovnat. "Není možné říci, jak často se má u rizikových těhotných monitor provádět, závisí to na spoustě faktorů včetně zdravotního stavu. (...) Lékaři neměli k neustálému monitoringu důvod, na přístrojích nebylo nic zvláštního," řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Podle právníka rodiny Maria Švehelky měli lékaři motolské nemocnice zasáhnout, ale neudělali to. V uvedeném případě podle něj neselhala technika, ale personál nemocnice, protože na posledním dostupném záznamu monitoru je zachycena příliš pomalá akce plodu, tedy známka toho, že se dítě v děloze dusí, ale žije.

"Přesto nebyl podniknut absolutně žádný pokus o záchranu života dítěte, tedy o jeho okamžité vynětí císařským řezem," míní Švehelka.

Autor: ČTK Foto: archiv , Jan Šilpoch

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ