Děkujeme, odejděte, vyzývají své kolegy iniciátoři protestu lékařů. Sami přitom výpověď nepodali. "Zjistili jsme, že dva lídři v kraji nakonec neodcházejí," řekl středočeský hejtman David Rath. Situace proto nebude tak kritická. Řada lékařů se bude snažit stáhnout výpovědi zpět, domnívá se Rath. Vedoucí odborů Jiří Sedlák nesouhlasí: výpověď prý dal a lékaři z nemocnic půjdou.
"Lékaři se nechali napálit. Dva lídři protestů, kteří své kolegy nabádali k výpovědím, je nakonec sami nedali," vyjádřil se v pondělí středočeský hejtman David Rath. Řada lékařů si podle něj odchod z nemocnice rozmyslí. Všechny ale kraj zpátky nevezme.
Hejtmanství výpovědi vítá
Výpovědi lékařů totiž hejtmanství pomohou. "Díky protestní akci jsme se dostali k datům, která jsme dříve neměli - třeba že rodičky z příbramské nemocnice utíkají," vysvětlil Rath. Takže pokud chtějí porodníci odejít, je to jen dobře. "Budeme se snažit oddělení pročistit. Pravděpodobně vypíšeme konkurs na nového primáře, možné je také omezování provozu," řekl Rath. Řešení chce najít do konce týdne.
Právě porodníci z Příbrami a anesteziologové z Kolína a Kladna patří k nejpočetnější skupině odcházejících doktorů v kraji. "Anesteziologové jsou zvláštní skupina lékařů, jichž je všude málo a kteří dostanou práci v zahraničí i přes neznalost cizího jazyka. Jejich pacient většinou spí, takže si s ním nemusejí povídat," vysvětluje Rath.
Také čeští anesteziologové by se proto podle něho dali v krajní situaci nahradit zahraničními. Nejlépe slovenskými nebo polskými. "Jsou z unie, takže smlouvy by mohly být uzavřeny bez problémů a rychle. I když je otázka, jestli by Poláky a Slováky naše platové podmínky lákaly," podotkl Rath.
51 tisíc hrubého
V ostatních oborech situace kritická není. "Lékaři berou ve Středočeském kraji poměrně slušné platy," vysvětluje Rath. Už dnes hejtmanství platy zdravotníků dotuje, a to z jedné čtvrtiny. Lékaři najdou každý měsíc na výplatní pásce v průměru 51 tisíc hrubého. Na mzdy putuje více než polovina z celkového objemu peněz krajských nemocnic.
Přesto se Rath setká v úterý odpoledne s řediteli všech krajských nemocnic i záchranky, aby společně vymysleli krizový plán: budou hledat organizační a personální úpravy pro případ, že lékaři nemocnice skutečně opustí.
Rath současně vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby přestalo krajské nemocnice diskriminovat. "Dostávají daleko méně peněz než nemocnice státní. Potřebovali bychom navýšit úhrady zhruba o patnáct procent," tvrdí Rath. Ministerstvo to podle něho může snadno zařídit - dát pokyn pojišťovnám. "Místo toho se ale jen dívá, jak pozvolna padáme na kolena," uzavřel Rath.
O kom to mluví?
Krajský koordinátor protestní akce a lékař kladenské nemocnice Jiří Sedlák se Rathovým slovům diví: "Výpověď jsem dal jako první. Pokud jde o další odboráře, bylo by třeba vědět, o kom konkrétně Rath mluví."
Co se plánovaných změn a omezování péče v nemocnicích týká, Lékařský odborový klub se proti nim staví dlouhodobě. Stát podle něj peníze na platy má - daly by se ukrojit například z rezerv zdravotních pojišťoven.
Počet lékařů, kteří podali výpověď:
Nemocnice Kladno: 68 výpovědí z 199 lékařů (nejvíc postižené jsou: ARO, ortopedie, neurologie) Průměrný plat - 50 tisíc korun hrubého
Nemocnice Kolín: 44 ze 160 (nejvíc postižené jsou: ARO, interna, neurologie) Průměrný plat - 51 tisíc korun hrubého
Nemocnice Příbram: 28 ze 168 (nejvíc postižené jsou: gynekologie a porodnictví) Průměrný plat - 51 tisíc korun hrubého
Nemocnice Mladá Boleslav: Výpověď podali jen tři lékaři (neurologie, urologie, rehabilitace) Průměrný plat - 53 tisíc korun hrubého
Nemocnice Kutná Hora: Neodchází nikdo
Nemocnice Benešov: Odchází jeden ortoped s úvazkem 0,4, výpověď ale nesouvisí s akcí Děkujeme, odcházíme. Průměrný plat - 52 tisíc korun hrubého
Zdroj: Středočeský kraj |