Nemocnice se potýkají s novým problémem. Příští rok totiž skončí výjimka z evropské legislativy, která českým lékařům umožňuje odpracovat v průměru šestnáct hodin přesčasů týdně namísto osmi. Hrozí to průšvihem, varují zdravotnické a lékařské organizace.
"Ty povolené hodiny budou podle mého odhadu vyčerpané někdy v březnu nebo v dubnu. Na další lékaře přitom nemocnice nemají dostatek peněz," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala. "My jako manažeři nemocnic o tom víme a snažili jsme se s tím něco dělat, ale když ty peníze nepřijdou, tak se samozřejmě situace vyhrotí," dodal.
"Teď tady řešíme, jestli kvůli úhradové vyhlášce přežijí nemocnice. A s nástupem této legislativní změny vznikne další obrovský problém," míní i předseda lékařských odborů Martin Engel.
Podle ministerstva zdravotnictví prý však zástupci lékařů a nemocnic problém příliš zveličují. "Rozhodně to není nějaká ad hoc situace, o které by zařízení nevěděla, respektive se o ní dozvěděla dva měsíce před koncem roku. Řada zařízení se během více než čtyř let platnosti výjimky na novou situaci připravila," konstatovala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
Otázku prý úřad v součinnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí řeší. "Nelze nyní predikovat, zda nově příchozí ministr bude chtít v této věci něco měnit. Konkrétnější postup, například zda se bude norma (zákoník práce - pozn. red.) za nové Poslanecké sněmovny, respektive vlády upravovat, v současné chvíli nelze z objektivních důvodů odhadnout," dodala Plívová.
Němci "loví" české lékaře
V dalších evropských zemích, například v Německu, už tato výjimka skončila a nemocnice se s ní snaží vyrovnat, jak se dá. Například tak, že hledají lékaře v České republice. "Proto také Němci dělají u nás zoufalé nábory, aby lékaře získali," řekl Fiala. Další podobný nábor se uskuteční v listopadu, kdy třicet německých nemocnic nabídne na veletrhu v Praze až 450 pracovních míst.
Ročně odejde do zahraničí několik set českých lékařů, nejčastěji do Německa, ale i do anglickojazyčných zemí. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich letos bylo už 405, loni 585 a v roce 2011, kdy lékaři spustili protestní akci Děkujeme, odcházíme, dokonce 939. Čísla jsou dokonce ještě vyšší, neboť v nich nejsou započítáni zubní lékaři. "Zde je nezbytné zdůraznit, že vydaná osvědčení nevyjadřují přesně odchody lékařů, neboť pouhé vydání osvědčení neznamená ještě odchod lékaře pracovat do zahraničí," uvedla Viktorie Plívová.
I podle lékařských odborů však dosahují počty lékařů, kteří odcházejí do zahraničí, každoročně několika stovek. "Když si vezmete, že jeden univerzitní ročník vyprodukuje okolo tisícovky lékařů, tak je to neúnosné," říká Martin Engel. Pro nemocniční segment je to podle něj fatální záležitost. Odcházejí prý především zkušení lékaři, ale i ti čerstvě dostudovaní, proto se průměrný věk postupně zvyšuje.
Česká zařízení přitom platové nabídce německých nemocnic nedokážou příliš konkurovat. "Moje dcera dělá v Jilemnici za dvacet tisíc a její kolegyně, která bydlí v Liberci a pracuje v německé Žitavě, dělá za sto tisíc," konstatuje Fiala.