Lékaři vyhlásili na 1. března protest. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podle nich omezuje dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Podle Hegera jsou lidé včetně lékařů naladěni na vlnu odborářů. Řekl to ve středečním pořadu Témata TÝDNE na TV Barrandov. Navýšení peněz prý není možné, ale žádné drama se podle něj nekoná.
Česká lékařská komora svoji plánovanou protestní akci při příležitosti druhého výročí od skončení protestní akce Děkujeme, odcházíme odůvodňuje mimo jiné i údajným poklesem příjmů od zdravotních pojišťoven pro soukromé praxe. Komora hrozí, že některým ambulantním specialistům by prý mohly klesnout příjmy až o 20 procent. Výdaje na zdravotnictví se podle šéfa komory Milana Kubka už tři roky po sobě snižují, jsou prý jedny z nejnižších v Evropě.
"Když se rozhoduje o úhradách, jsou protesty pokaždé velmi podobné," reagoval ve středečním pořadu TV Barrandov ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Záleží, jak je národ naladěn. Teď je naladěn poslouchat odboráře a lékařská komora tento trend kopíruje," prohlásil.
Ministra odpor zdravotníků vůči jeho krokům nepřekvapil. "Já jsem také protestoval, když jsme dostávali úhradovou vyhlášku a měli jsme pocit, že s takovým nemocničním rozpočtem nikdy nevyjdeme. Nakonec jsme ale vždy našli cestu, jak si poradit," připomněl Heger své někdejší působení v čele hradecké nemocnice.
ČLK nabízí petici k podpisu i pacientům
Lékařská komora uspořádala coby součást protestu také petiční akci. Pacientům ji lékaři mají nabízet přímo v ordinacích. Úhradovou vyhlášku hodlá komora napadnout dokonce ústavní stížností. "Jde o volání po změně v systému českého zdravotnictví, které se snižuje a snižuje. Je to opravdu vážné," uvedla pro pořad Témata TÝDNE herečka a zároveň členka petičního výboru České lékařské komory Táňa Fischerová. "Když někdo řekne, že je to vážné, tak by měl říci, proč," reagoval na její slova ministr Heger.
Od začátku roku však v mnoha zařízeních lékařům platy klesly i o několik tisíc. "V současné době úhradová vyhláška neumožňuje navýšení," upozornil Hegerův debatní soupeř stínový ministr zdravotnictví Jan Žaloudík (ČSSD). Průměrný hrubý plat lékaře ve fakultní nemocnici včetně veškerých příplatků a ohodnocení přesto činí 69 tisíc korun. "Nesporně jsou lékaři privilegovaní a lékaři deklasovaní. Myslím si, že ti, co pracují v provozu a jsou nezbytní, pořád nemají ty platy, jaké by mít mohli," uvedl senátor Žaloudík. Průměry jsou podle něho zavádějící.
"Jsou rozzlobení, protože čekali, že dostanou víc, bohužel hospodářská situace to neumožňuje, ale není to žádná tragédie," řekl ve středu směrem k lékařským odborům a lékařské komoře ministr Leoš Heger. "Chtěli by mít větší úhrady a větší platy a já bych jim to strašně přál, je to legitimní," konstatoval ministr. Lékaři ale namítají, že nesplnil, co slíbil.