Virus ptačí chřipky spolehlivě usmrtí tepelné zpracování drůbeže. Je pravděpodobné, že po nějakém čase patogenní látky zničí i zmrazení. Řekl to epizoolog Krajské veterinární správy Pardubického kraje Radek Axmann, který dohlíží na likvidaci nákazy v Noříně na Orlickoústecku. Vir H5N1 zde byl potvrzen ve středu u chovu brojlerů.
Helena Jiřincová z Národní refenční laboratoře pro chřipku uvedla, že virus v minusových teplotách nejspíš nějakou dobu přežije. Za jak dlouho i při jakých stupních viry hynou, přesně neví.
"Neznám přesně stabilitu viru. Záleží však především na vhodném zpracování masa. Když se dobře propeče, žádné nebezpečí nehrozí," řekla Jiřincová. Důležité je také dodržet hygienické zásady, omýt si ruce, prkýnko a nůž, dodala.
Veterinární skupina kvůli výskytu viru ptačí chřipky v místním chovu brojlerů dopoledne již usmrtila více než 200 kusů domácí drůbeže. Část utracených ptáků odborníci vyšetří, zda nejsou nakažení virem ptačí chřipky, uvedl Axmann. "Jestliže budou negativní, nebudeme došetřovat to, co mají lidé v mrazáku," uvedl Axmann. Podle Axmanna se odborníci lidí ptali, zda v minulých dnech zabíjeli a uskladňovali drůbež a doporučili jim, aby s konzumací vyčkali.
"Brojlery jsme zabíjeli před měsícem, máme je v mrazáku. Takže by mělo být všechno v pořádku. Jsme soběstační, v obchodu drůbež nakupovat nebudeme," řekla obyvatelka Miroslava Martínková. Veterináři rodině dopoledne usmrtili 28 slepic a kuřat. S vybíjením drůbeže se Martínková nemůže smířit.
"Slepice jsme od výskytu ptačí chřipky v Tisové měli zavřené. Proč se na ně nemůže vztahovat výjimka jako na papoušky, které tu má chovatel venku ve voliérách?" řekla Martínková.
Jaroslava Králová z Nořína k tomu dodala, že žádné zásoby v mrazáku nemají a drůbeží maso teď rozhodně jíst její rodina nebude. "Ne že by měl člověk strach, 70 stupňů virus zničí, ale ani na drůbeží maso nemáme chuť. Děda bude slavit šedesátiny a rozhodovali jsme se, zda budeme grilovat kuřata, nakonec jsme se rozhodli pro vepřové plátky," řekla Králová.
Pokud se lidé přesto obávají zmražené maso jíst, mohou dát psům nebo kočkám. Ovšem uvařené, upozornila Helena Jiřincová, která se domnívá, že virus v mase zvířat drobných chovatelů s velkou pravděpodobností nebude.
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben upozornil, že nakažené maso z velkochovů se nemůže dostat do obchodní sítě. "Než je drůbež odeslána na jatka, musí být vyšetřena a tím se zjistí, zda je chov zdravý. Hovořit proto o riziku pro člověka je zbytečné," řekl Duben s tím, že dnes veterináři vyhlásí mimořádná opatření pro farmy, které chovají ptáky volně.
Ptáky musí chovatelé do soboty buď uzavřít nebo zasíťovat. Od pondělí bude také platit zákaz výstav. Krajští veterináři mohou v případě pořádání výstav udělit výjimky. Opatření v celé České republice budou platit do odvolání, dodal Duben.
Foto: ČTK