Julínek varoval před panikou z ptačí chřipky

Domácí
21. 6. 2007 13:05
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek

Ministr zdravotnictví Tomáš JulínekMinistr zdravotnictví Tomáš Julínek varoval před panikou kvůli viru ptačí chřipky, který se objevil v chovu krůt na Orlickoústecku. Novinářům řekl, že nákaza lidem nehrozí. Jde o problém veterinární. Hlavní hygienik ČR již podle ministra zahájil nutná hygienická opatření na ochranu obyvatel.

Speciál: Ptačí chřipka

Lék proti ptačí chřipce Tamiflu dostanou preventivně lidé, kteří s nakaženou drůbeží pracovali, a veterináři, kteří případ prošetřují. "Je to ale čistě preventivní krok, pro lidi není žádné riziko," zdůraznil ministr.

Připomněl, že Česko má pandemický plán schválený vládou, kterým se v případě šíření nákazy bude řídit. Hygienici podle něj postupovali už loni, kdy se virus ptačí chřipky vyskytl u divokých labutí. "Není to tedy situace, která by se objevila poprvé. Veškeré mechanismy jsou téměř automatické," dodal ministr.

Ujistil, že zásoby přípravku Tamiflu jsou v této chvíli dostatečné. V souladu s evropskými doporučeními plánuje ministr, že je ještě zvýší, aby v případě epidemie stačily pro 20 procent populace.

Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký prohlásil, že i kdyby se ukázalo, že chov krůt na farmě v Tisové na Orlickoústecku napadla nebezpečná forma ptačího viru H5N1, Evropané se zatím nikdy od nemocných ptáků nenakazili. Chybné je podle Polaneckého označovat nemoc za ptačí chřipku, lepší je podle něj hovořit o "chřipce ptáků".

"Zastavilo se to na Bosporu. V Asii onemocněli pouze lidé žijící v úzkém kontaktu s nakaženými ptáky, kteří s nimi spí, pijí jejich syrovou krev a podobně. V Evropě panují jiné kulturní návyky," řekl.

Analýzy určí typ viru během dneška, pokud se vyplní černý scénář, půjde o první případ nebezpečného typu viru ptačí chřipky v českých chovech.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič soudí, že chov byl nakažen volně žijícím ptákem, jako se to stalo i jinde v Evropě.

Někteří experti vnímají obavu z ptačí chřipky jako opodstatněnou. Britský virolog John Oxford před rokem upozornil na to, že by pandemie ptačí chřipky mohla přijít do 18 měsíců. "Je to o čarování z křišťálové koule," komentoval tehdy tento odhad epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ