Jurásková hasí paniku kolem očkování. <span>Je bezpečné,</span> říká

Domácí
6. 12. 2009 17:15
Lékaři i pacienti nemají podle ministryně dostatek informací.
Lékaři i pacienti nemají podle ministryně dostatek informací.

Lékaři i pacienti nemají podle ministryně dostatek informací.Ministerstvo zdravotnictví není podle hlavy úřadu Dany Juráskové odpovědné za malý zájem o očkování proti takzvané prasečí chřipce. Ministryně to řekla v ČT s tím, že za to mohou "samozvaní epidemiologové a vakcinologové" z řad lékařů a média.

S očkováním se podle Juráskové nezačalo pozdě a je bezpečné. Praktičtí lékaři ale nemají dostatek informací a ani se je nesnaží získat, dodala.

PSALI JSME: Vláda dala zelenou očkování dětí proti prasečí chřipce

Proti prasečí chřipce se v Česku očkuje druhý týden, vakcínu dostávají zdravotníci a lidé se závažným chronickým onemocněním. Zájem však je poměrně malý. "Já si nemyslím, že to je vina ministerstva... Domnívám se, že to je dílem zásluhou médií a dílem zásluhou samozvaných epidemiologů a vakcinologů, kteří se mezi zdravotníky objevili," řekla Jurásková.

Kriticky se vyslovila k praktickým lékařům a jejich přístupu k očkování. Většina praktických lékařů si podle listopadového průzkumu myslí, že očkování začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Nedostatky spatřují i v jeho organizaci. Většina dotázaných si navíc myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina a dvě třetiny lékařů se nechtějí nechat očkovat. Někteří zdravotníci se v minulých dnech například odmítli nechat očkovat s tím, že je to zbytečné nebo rizikové.

"Praktičtí lékaři jsou odborníci, kteří bohužel nemají dostatek aktuálních informací. Bylo zjevné, že je ani nehledají," uvedla Jurásková s tím, že ministerstvo se snažilo doručit informace do ordinací poštou a s výrobcem vakcíny pořádá semináře. "Už si nedovedu představit, jakým způsobem praktické lékaře přesvědčit o tom, že ta vakcína je v pořádku, když oni tvrdí naprosto nesmyslné informace," řekla ministryně. Dodala, že očkovací látka Pandemrix má "všechny atesty evropských autorit". "Ona nebyla propuštěna k české populaci bez toho, aniž by byly provedeny řádné klinické studie," dodala.

Očkovací látky podle Juráskové prošly úspěšně klinickými testy.Stejně tak nesouhlasí s tím, že by se s očkováním začalo pozdě. "Celý svět v podstatě v tuto chvíli očkuje," řekla s tím, že 15 států používá vakcínu Pandemrix. Ostatní země mají přitom podle ní vrchol chřipkové vlny již za sebou a v Česku epidemiologové očekávají vrchol v druhé polovině prosince. "Informace o tom, že je chřipka rozběhlá a že už teď je nesmyslné očkovat, jsou liché. Zejména z toho důvodu, že mám informace o tom, že vakcinologové spekulují, že by chřipka mohla jít i do druhé vlny, která by proběhla v příštím roce, a to očkování ty pacienty samozřejmě bude chránit i proti té další vlně," uvedla ministryně.

Bezpečné je i očkování dětí

Vakcinace se z rozhodnutí vlády rozšířila pátečním pokynem Juráskové i na chronicky nemocné děti od deseti let. Ministryně uvedla, že úřad k tomu nyní přistoupil proto, že byly dokončeny studie, které prokázaly bezpečnost očkování u této věkové kategorie. Evropský úřad pro kontrolu léčiv (EMEA) v pátek upozornil, že očkování proti prasečí chřipce vakcínou Pandemrix může vyvolat u dětí ve věku od šesti měsíců do tří let po druhé dávce horečku. Jurásková řekla, že očkování dětí mladších deseti let by připadalo v úvahu ve chvíli, kdy by byla vakcína schválená i pro tuto věkovou skupinu. Informace o vedlejších účincích u malých dětí jsou podle Juráskové jen dílčí výsledky klinických studií, které zatím nebyly ukončeny.

ČTĚTE TAKÉ: Vakcína proti chřipce může u dětí vyvolat horečku

Prasečí chřipka si dosud v Česku podle Juráskové vyžádala 27 lidských životů. "Všichni z těchto zemřelých měli nějaké chronické onemocnění," řekla Jurásková. Nová chřipka byla zatím oficiálně potvrzena u téměř devíti set lidí. Podle výpočtů hygieniků je ale infekcí víc, počet nákaz pandemickým kmenem chřipky přesahuje 100 tisíc. Prasečí chřipka má zatím u většiny lidí mírný průběh. Během pandemické vlny se ale virus může podle lékařů měnit a v druhé vlně pandemie, kterou epidemiologové očekávají koncem zimy či na jaře, již půjde o závažnější onemocnění.

ČTĚTE TAKÉ: Na prasečí chřipku už zemřelo v Česku 22 lidí

Každý rok zemře v Česku na sezonní chřipku asi 2000 lidí. Chřipková sezona bývá od října do března, tedy 20 týdnů.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ