Každý desátý pacient se v nemocnici nakazí jinou nemocí

Domácí
28. 7. 2011 06:20
Na jednotce intenzivní péče je největší riziko nákazy infekcí.
Na jednotce intenzivní péče je největší riziko nákazy infekcí.

Tisíce lidí zemřou každým rokem kvůli chybám lékařů či infekcím, kterými se nakazí v nemocnicích. Podle Světové zdravotnické organizace je dokonce pobyt ve zdravotnickém zařízení rizikovější než cesta letadlem. Jinou nemoc než tu, s níž byl hospitalizován, chytne v nemocničním zařízení každý desátý pacient. Nejde však jen o problém rozvojových či chudých zemí - rizika nákazy se skrývají i v českých nemocnicích.

Přesně před rokem se v médiích objevil příběh Roberta Šprunka, onkologického pacienta, jemuž život nevzala rakovina, ale obyčejná chřipka. Navíc se nenakazil doma, ale v pražské nemocnici, kde s oslabenou imunitou ležel vedle člověka se zápalem plic. "Kdyby syn chytil chřipku někde venku, nedalo by se nic dělat. Nechápu ale, jak se to může stát na oddělení, kde leží vážně nemocní pacienti," řekla tehdy novinářům jeho matka Jana Šprunková.

Je to horší než létání

Nozokomiální infekce:
Onemocnění, které člověk chytne při pobytu v nemocnici. Nejčastěji jde o močové infekce, infekce ran či respirační onemocnění.

Tento případ mluví za vše. Ročně na jinou nemoc, než kvůli které byli hospitalizováni, zemře 37 tisíc lidí a dalších 4,5 milionu se nakazí.

"Když vás zítra přijmou do nemocnice, hrozí riziko 1 : 10, že se stane chyba ve vaší péči. Riziko 1 : 300 je, že kvůli této chybě zemřete. Nebezpečí, že umřete při cestování letadlem, je 1 ku 10 milionům," uvedl ředitel sekce bezpečnosti pacientů Liam Donaldson ze Světové zdravotnické organizace.

Odborníci se snaží podnítit debatu na toto téma a zároveň upozornit osoby zodpovídající za bezpečí pacientů v nemocnicích. Polovina nákaz je totiž podle statistik zapříčiněna nedostatečnou hygienou zdravotního personálu. Pobyt pacienta se tak může protáhnout v průměru o 16 dní. 

"Řada nemocnic si toto riziko uvědomuje a snaží se tuto problematiku sledovat. Pomalu se to lepší a řeší se to intenzivněji, ale stále se najdou zařízení, která na to nehledí," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ Eva Šťastná ze Společnosti prevence nozokomiálních infekcí, jež se onemocněním v nemocnici zabývá.

Dezinfekce na prvním místě

Největší riziko podle ní hrozí pacientům na jednotce intenzivní péče, na dětském oddělení či u nemocných s oslabenou imunitou. "Je to hodně individuální záležitost, ale v hojném počtu se objevují močové infekce a infekce ran. Svrab a podobné choroby jsou skutečně pouze ojedinělé," upřesňuje Šťastná.

Upozorňuje však na to, že nemocnice vykazující vyšší incidenci nákaz nemusejí patřit mezi nejhorší. "Je rozdíl v tom, zda to někdo jen papírově čárkuje, a v tom, kdy personál toto nebezpečí důkladně zaznamenává a kontroluje. Ve druhém případě samozřejmě zachytí větší počet případů," dodává.

Vina však nemusí být pouze na straně personálu. Infekci mohou do nemocnice přinést i návštěvy. Problémy jsou podle lékařů zejména v letním období z doneseného jídla, v zimě jsou to naopak respirační choroby. "Pokud přijdete na návštěvu, umyjte si ihned ruce. Svého známého totiž můžete nevědomky nakazit sami - pouhým dotekem," varuje Šťastná.

Jak se chránit před infekcí:

- Ujistěte se, že si zdravotní personál očistil ruce prostředkem obsahujícím  alkohol.

- Pokud lékař používá stetoskop, požádejte ho, aby ho otřel dezinfekcí.

- Vyhněte se dotýkání se úst a obličeje rukama.

- Nekuřte před operací, zvyšujete tím riziko infekce.

- Neholte se poblíž místa, kde budete operováni, rankou by mohly 

  vniknout bakterie.

 

Zdroj: Komise pro bezpečnost pacientů Světové zdravotnické organizace

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ