Kde skončily peníze pro lékaře? Kraje nechtějí říct, za co utrácejí

Domácí
27. 3. 2012 12:51
Loni si lékaři vydupali zvýšení platů protestní akcí Děkujeme, odcházíme. Letos většinou na přidání stále čekají.
Loni si lékaři vydupali zvýšení platů protestní akcí Děkujeme, odcházíme. Letos většinou na přidání stále čekají.

Už tři měsíce čekají tisíce lékařů a dalších zdravotníků na slíbené vyšší platy. Kde se zadrhly peníze, které měli dostat? A dorazily vůbec do nemocnic, jak bylo slíbeno? Rozsoudit spor mezi ministerstvem zdravotnictví, odbory a kraji má důkladná analýza. Jednotlivé strany se zatím ale nedohodly ani na tom, jaká data mají špitály zveřejnit.

"Lékaři i ostatní zdravotníci jsou zklamaní. Věřili, že ministerstvo a vláda splní své sliby," popisuje náladu v Nemocnici Havlíčkův Brod tamní internistka a koordinátorka Lékařského odborového klubu (LOK) na Vysočině Šárka Drinková. Loni, po protestní akci Děkujeme, odcházíme, sice tamní doktoři dostali přidáno, peníze slibované pro letošek ale ještě neviděli. A situace je podobná i v dalších krajských špitálech. Slíbených 10 procent, později ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) snížených kvůli krizi na 6, 25 procenta, nikde.

"Narazili jsme na možnosti ovlivňovat krajské zdravotnictví a momentálně nemáme jiné řešení než jednání. Ty nemocnice dostaly stejné podmínky, přesto odmítly dát peníze lékařům," říká Heger. Přímo řízeným špitálům, tedy zejména fakultním nemocnicím, totiž ministerstvo zvýšení platů zdravotníkům jednoduše nařídilo. A peníze se k lékařům, byť různou formou, většinou dostaly.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).Do krajských špitálů podle odborů a hejtmanů ale slíbené peníze vůbec nedorazily. "Jedna věc je tvrzení pana ministra a druhá skutečnost. Jakmile peníze přijdou, lékaři je dostanou," oponuje předseda zdravotnické komise Rady asociace Krajů ČR a šéf Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

Krajské nemocnice už proto ministerstvo zdravotnictví obeslalo s žádostí, aby mu poskytly údaje, které pomohou zjistit, kde se peníze pro lékaře a další zdravotníky zadrhly. Tento týden podle Hegera proběhne šetření na Ústecku. "Ale jinak jsme žádné velké přihlášení ze strany krajských nemocnic k této akci neviděli," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr. Předběžný souhlas s udělením dat dalo podle rezortu zhruba pět nemocnic a nejde o reprezentativní vzorek.

Do hospodaření krajských nemocnic ministerstvu nic není

Proč nechtějí kraje spolupracovat? "V loňském roce se i hejtmani cítili ohroženi akcí Děkujeme, odcházíme a měli zájem situaci vyřešit," míní Heger. A vzájemné vztahy mezi ministerstvem a šéfy krajů podle něj chladnou i s blížícími se volbami. Kraje se ale brání. "Viděla jste ten dopis? Chtěli kontrolovat věci, které s penězi na platy nemají nic společného," zlobí se Běhounek (ČSSD).

Hegerovi úředníci chtěli totiž kromě parametrů úhradové vyhlášky, která má špitálům peníze na platy zajistit, hodnotit třeba také to, zda nemocnice hospodaří efektivně a neplýtvají prostředky určenými pro zdravotníky jinde. Špitály tak měly sdělit například i to, kolik peněz utrácejí za přístroje či léky.

K jednacímu stolu zasednou zúčastněné strany znovu dnes večer. "Znovu jdeme jednat o podkladech, které mají nemocnice zaslat," popisuje předseda LOK Martin Engel. Podle jeho místopředsedkyně Jany Vedralové by však bylo nejlepší, kdyby přidání lékařům proběhlo stejně jako loni, kdy pojišťovny poslaly do nemocnic peníze přímo na platy. "Úhradová vyhláška je něco tak složitého, že se v tom vyzná možná pět lidí v republice," argumentuje. Čas situaci vyřešit, má Heger do konce dubna. Pak odbory hrozí protesty.

Autor: - val -Foto: Jakub Stadler, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ