Když jsou lékaři z Budějovic v úzkých, volají záchranku

Domácí
12. 5. 2013 18:31
Není zrovna obvyklé, aby si lékaři při záchraně života volali do nemocnice na pomoc záchranku (ilustrační foto).
Není zrovna obvyklé, aby si lékaři při záchraně života volali do nemocnice na pomoc záchranku (ilustrační foto).

Není zrovna obvyklé, aby si lékaři při záchraně života volali do nemocnice na pomoc záchranku. V Nemocnici České Budějovice jde o každodenní rutinu, protože v jednom z jejích areálů chybí patřičné vybavení. Záchranáři tím nejsou nadšeni. Zástupci nemocnice tvrdí, že se to děje i jinde v republice.

Pacient na nemocničním lůžku se ztrácí, přestávají mu fungovat základní životní funkce. Lékaři z Nemocnice České Budějovice udělají to nejnutnější a pak čekají na příjezd záchranky. Sanitka nemocného naloží, po cestě se pokračuje v oživování a potom ho předají doktorům z anesteziologicko-resuscitačního oddělení nebo z jednotky intenzivní péče, které leží v jiné části nemocnice.

Potíž je v tom, že budějovická nemocnice sídlí ve dvou lokalitách, které od sebe oddělují dva bloky domů. Menšímu areálu chybí ARO, zato naproti němu má budovy Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, která nedostatek napravuje svými sanitkami.

"Jezdíme tam resuscitovat. Obvyklé to asi není. Radost z toho samozřejmě nemáme, ale máme to smluvně ošetřené," uvedl Marek Slabý, ředitel jihočeské záchranné služby. Podle něj má záchranka i výpomoci v nemocnici dost jiných úkolů. "Nemocnice by měla být v tomto samostatná, soběstačná. Ale když nás o to požádala, my na to reagujeme jako na jakoukoliv jinou tísňovou výzvu," dodal.

Mluvčí nemocnice Jan Dušek ubezpečuje, že se v Budějovicích neděje nic nebezpečného. "Každé oddělení je vybaveno resuscitačními pomůckami, léky, tak i personálně k zahájení resuscitace a vždy zahajuje resuscitaci pacientů," popisoval Dušek. Lékaři na oddělení povolají resuscitační tým. Když je úspěšný, přijíždí speciálně vybavená sanitka, která pacienta odveze na specializované pracoviště.

Neobvyklá situace, v níž nemocnice funguje už několik let, má podle ředitele záchranky Slabého jediné řešení: "Nemocnice nás může suplovat jedině tak, že si něco pořídí. Víc lékařů, nebo nějaké transportní prostředky, aby byl resuscitační tým mobilní mezi jednotlivými pavilony. Takže jde asi o otázku na managementu nemocnice."

Nemocnice ale žádné změny neplánuje, protože současný provoz považuje za hospodárný. "Jak záchranná služba, tak i naše nemocnice patří jedinému majiteli, jímž je Jihočeský kraj. Je účelné využívat složek a nákladného vybavení v rámci jednoho vlastníka," uvedl mluvčí Dušek. "Stejný model spolupráce je zaveden i v jiných nemocnicích, které poskytují péči ve více areálech a od sebe vzdálených pavilonech, například ve Fakultní nemocnici Plzeň," doplnil.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ