Konec korumpování lékařů farmaceuty? Heger má návod

Domácí
24. 2. 2011 17:45
Leoš Heger si chce společně s NERV posvítit na korupci farmaceutických firem.
Leoš Heger si chce společně s NERV posvítit na korupci farmaceutických firem.

Zástupci farmaceutických firem by už v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení případných různých výhod a cest doktorům by už nemělo být možné. Ministr Leoš Heger tak chce potlačit vzrůstající korupci.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. V přestávce dnešního jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s radou NERV to novinářům řekl její člen Miroslav Zámečník.

NERV ustavila pracovní skupinu pro reformu zdravotnictví, její činnost koordinuje právě Zámečník. Dnešní schůzka s vedením ministerstva měla na programu mimo jiné potlačení korupce ve zdravotnictví. Resort spotřebuje za rok 280 miliard, podle Transparency International se ročně "ztratí" korupcí a vnitřní neefektivitou 27 miliard.

"Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí," uvedl Zámečník. Dodal, že cílem není omezit příliv peněz, ale zprůhlednit jejich tok, k tomu měl přispět navrhovaný fond, do něhož by měly firmy přispívat. Peníze by rozdělovala komise. Fondy by mohly mít podle Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku.

V minulosti média informovala několikrát o případech, kdy lékaři dostávali peníze od farmaceutických firem za to, že pracovali na "studii" o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Zprávy se týkaly také toho, že někteří doktoři za to získali třeba pobyt u moře, který se oficiálně označoval za kongres.

Heger má v plánu přímé financování cest lékařů zakázat. Chce prý "omezit interakci" mezi doktory a firmami. "Firmy mají peníze a snaží se ovlivňovat lékaře k předepisování léků," řekl.
NERV vidí možné úspory také v efektivnějším nakupování léků. Zdravotní pojišťovny by měly vytvářet takzvané pozitivní lékové seznamy, tedy seznam doporučených léků, u kterých se podařilo s firmami dohodnout nejnižší cenu. Podle centrálního seznamu by vybíraly léky nemocnice i ambulance, což teď není.

Heger doplnil, že zkontroluje, jak nemocnice plní pravidla protikorupční strategie, například zda vyvěšují zakázky na internet. Ředitelům, kteří by se dopustili nějaké "nedisciplíny", hrozí za to i odvolání.

Další čtení

Na letošní tvarůžkový festival v Olomouci dorazí rekordní počet prodejců

Domácí
27. 3. 2025

Policie: Žena připravila 110 lidí o 16,5 mil.Kč, dopadena byla na Tenerife

Domácí
27. 3. 2025

V ČR zůstávají v provozu poslední skiareály, sněhu mají dost, ale zájem upadá

Domácí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ