Krocany na farmě v Tisové na Orlickoústecku zabil vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku, potvrdily analýzy. Podle televize Nova se drůbež nakazila ze slámy v podestýlce, ke které mohlo volně žijící ptactvo. Hygienici uklidňují, že lidem žádné nebezpečí nehrozí.
"Chorobou se zatím v Evropě nikdo nenakazil, panuje zde jiná kultura než v Asii, kde lidé s ptáky žijí v úzké blízkosti," vysvětlil hygienik Vladimír Polanecký. Výskyt viru ale ovlivní obchod, Rusko oznámilo, že omezí dovoz drůbeže z ČR. Polsko již dovoz živé drůbeže z Česka zakázalo.
Krocani začali v Tisové hynout v neděli, do středečního večera uhynulo 1800 kusů z celkem 6000 chovaných krocanů, vybiti budou všichni. Žádné ze zvířat se nedostalo do prodeje. Farma je nyní uzavřena a její pracovníci již zahájili likvidaci uhynulé drůbeže. Potrvá do noci a bude pokračovat v pátek. Na spálení zvířat je připravena kafilerie v Žichlínku na Orlickoústecku.
Povolaní pracovníci už začali likvidovat také drůbež místních chovatelů. Ještě během noci chtějí usmrtit všechny ptáky, je jich asi 1000. Po likvidaci drůbeže se budou kurníky dezinfikovat. Na Svitavsku a Orlickoústecku také hasiči likvidovali další čtyři uhynulé ptáky. Veterináři zjišťují, zda ptáci neuhynuli kvůli ptačí chřipce.
Pro Zemědělské obchodní družstvo Zálší znamená zničení šestitisícového chovu ztrátu dvou milionů korun. Na odškodnění má firma nárok podle veterinárního zákona. "Zemědělci, kteří mají u České pojišťovny uzavřené nákazové pojištění drůbeže, mají standardně také pojištění proti ptačí chřipce," řekl mluvčí ČP Václav Bálek. V tomto směru se tak podle něj proti minulosti nic nezměnilo.
Generali nabízí pojištění proti riziku ptačí chřipky v rámci zemědělského pojištění pět let. "Zaznamenali jsme určitý nárůst zájmu koncem roku 2006, ale nejde o žádný hromadný příval pojistek," dodal mluvčí pojišťovny Mario Böhme.
Foto: Robert Zlatohlávek