Krocany zabila nebezpečná forma ptačí chřipky
21.06.2007 13:43 Aktualizováno 21.06. 16:50
Příčinou úmrtí krocanů na farmě zemědělsko obchodního družstva Zálší v Tisové na Orlickoústecku byl vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Ukázaly to výsledky testů v národní referenční laboratoři v Praze, o kterých informovala Státní veterinární správa.
K TÉMATU: V Tisové začalo vybíjení drůbeže (video)
Pozitivní zprávou je, že se krocani podle majitele farmy Františka Bartoše nedostali do obchodní sítě. Před panikou, která by se mohla kvůli výskytu nemoci rozšířit, varoval i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Také podle pražského hygienika a autora pandemického plánu ptačí chřipky Vladimíra Polaneckého riziko nakažení touto chorobou veřejnosti nehrozí.
Ve čtvrtek odpoledne začali pracovníci farmy nakládat nakaženou drůbež do speciálních kontejnerů. Likvidace potrvá dlouho do noci a pokračovat bude i v pátek. Pracovníky oblečené v ochranných oděvech sledovala za plotem především média, policisté a hasiči. Místní obyvatelé o situaci ve farmě nejevili zájem.
Drůběž byla usmrcena šetrnou metodou
Pracovníci krůty nakládali ručně na bagrovou lžíci, která je poté shrnovala do kontejnerů. Ptáci, kteří byli ještě živí, se ve speciálních kontejnerech do několika sekund udusili. "Metoda udušení plynem je velmi rychlá a ptáci netrpí," řekl Aleš Černohorský z krajského hasičského sboru.
Haly byly uzavřené od středečního večera. Podle prvních odhadů z 6000 ptáků uhynulo 1800 kusů, patrně jich bude ale ještě více. "To se nedá přesně odhadnout," řekl předseda Zemědělského obchodního družstva a majitel farmy František Bartoš.
"Stala se ta horší varianta, ale byl jsem ubezpečen, že při obezřetném způsobu velké nebezpečí nehrozí," řekl starosta Tisové Vojtěch Eliáš s tím, že se chce ještě ve čtvrtek sejít s obyvateli obce a informovat je.
"Nadále zůstávají v platnosti opatření přijatá Bezpečnostní radou Pardubického kraje, která zahrnují mimo jiné uzávěru přístupové komunikace z Hrušové do Tisové a uzávěru farmy," řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
V pátek a v sobotu bude dekontaminace farmy pokračovat. Dezinfekce musí působit 24 hodin. Desítky hasičů a vojáků i 20 zaměstnanců farmy dostali lék proti ptačí chřipce Tamiflu. "Zaměstnanci jsou rozumní a chápou, co likvidace obnáší," řekl Bartoš.
Státní veterinární správa také podle Zbyňka Semeráda z odboru ochrany zdraví a pohody zvířat rozhodla o utracení drobných chovů drůbeže v obci Tisová. "Podle posledních informací by se jednalo o 930 kusů," řekl Semerád.
Veterináři dále vymezí pásma v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu. V prvním pásmu se provede soupis všech hospodářství s drůbeží včetně drobných chovů, ve druhém se sepíší chovy komerční. V nich pak veterináři zjistí, jaký je zdravotní stav zvířat.
V další zóně zahrnující celý Pardubický kraj a Rychnov nad Kněžnou z Královéhradeckého kraje bude zřejmě rovněž platit zpřísněný režim. Mimo jiné se nebudou smět pořádat výstavy a trhy ptáků a drůbeže. Chovatelé budou mít povinnost hlásit podezřelé úhyny a veterinární dozor zesílí.
"Bezpečnostní opatření chovatelům ukládá, že musí nyní sledovat zdravotní stav domácí drůbeže. Drůbež nesmí převést za ochranné pásmo, to platí i pro vejce nebo naporcované maso," řekla Nohavová. Pro chovatele platí také zákaz chovu drůbeže ve volném výběhu. V území kolem nálezu bude rovněž zakázán přesun vajec či podestýlky. S konečnou platností opatření stanovuje Krajská veterinární správa.
Veterináři již mají hypotézu o tom, jak se ptačí chřipka na farmu v Tisové dostala. "Předpokládáme, že zdrojem nákazy byla podestýlka ze stohu, který byl mimo areál blízko rybníka," uvedl Semerád s tím, že podestýlka tam mohla být kontaminována trusem volně žijících ptáků.
Omezení EU? Nejspíš ne
Ministr zemědělství Petr Gandalovič nepředpokládá ochranné omezení vývozu drůbeže ze strany Evropské unie. "Evropská komise byla standardně informována a neočekávám, že by České republice mělo hrozit nějaké embargo. Tyto případy lokálních opatření se vyskytují i v jiných zemích," uvedl.
První případ ptačí chřipky se v ČR objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1.
Foto: Robert Zlatohlávek a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.