První klinika tradiční čínské medicíny byla minulý týden slavnostně otevřena v Česku. V Hradci Králové Číňané chtějí léčit a podílet se na vědeckém výzkumu. Na pořadník již čekají stovky pacientů.
Mezi nejznámější metody tradiční čínské medicíny patří akupunktura, tedy léčba, během níž se do těla pacienta nabodávají malé jehličky. Přímo v Číně si tuto léčbu vyzkoušela Pražačka Jana Tichá. "Trpěla jsem velmi úpornou bolestí hlavy. Po návštěvě čínského lékaře mi na měsíc zcela odezněly," sděluje své zkušenosti TÝDNU. Po návratu domů se ale bolesti vrátily a ani nejsilnější léky si s nimi nedokázaly poradit. Čeští léčitelé jí nepomohli a lékaře pocházejícího přímo z Číny tu ani přes velké úsilí nenašla. Teď se ale situace změní.
Do Česka přiletěla minulý týden čínská ministryně zdravotnictví Li Bin a spolu se svým českým protějškem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) slavnostně otevřela první kliniku tradiční čínské medicíny fungující v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
"Tradiční čínská medicína je pokladem čínského národa, který disponuje komplexním teoretickým systémem, unikátními léčebnými metodami, dobrými výsledky a rozsáhlou popularitou mezi obyvatelstvem," představila novinku sama Li Bin, která s sebou přivezla i odborníky na tradiční léčbu. Ti se v Hradci Králové budou spolu s českými lékaři zpočátku věnovat zejména vědecké činnosti. Během několika měsíců by ale rádi přivítali i první pacienty.
"Registrujeme obrovský počet lidí, kteří mají o tradiční čínskou medicínu zájem," vysvětluje lékařský náměstek královéhradecké nemocnice Miroslav Měšťan, proč měla jeho instituce o vznik kliniky zájem. Ta zatím sídlí v jedné ze současných budov nemocnice, ale zhruba do dvou let by měl spatřit světlo světa zcela nový pavilon. Asi čtvrt miliardy na jeho postavení proinvestovala čínská strana.
Nemocnice by do několika měsíců měla spustit pořadník pacientů s tím, že přednost budou mít lidé s onkologickými a neurologickými potížemi. "My samozřejmě nejsme naivní a nečekáme, že tradiční čínská medicína vyléčí zhoubný nádor, ale právě u pacientů těchto oddělení může tato léčba pomoci zmírnit jejich utrpení," věří Měšťan.
Zmírní následky chemoterapie
Mezi pacienty onkologie patří i Renata Hlubcová z Brna, která se už několik měsíců léčí s rakovinou prsu. Místní léčitel, který tradiční čínskou medicínu několik let studoval přímo v Číně, jí "naordinoval" odvary z bylinek a akupunkturu. "Po každé jeho návštěvě se cítím lépe. Hlavně jsem přestala zvracet, což byl průvodní jev chemoterapie, na kterou poctivě chodím," říká Hlubcová.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 22. června 2015.