Česká lékařská komora (ČLK) se obává, že než dorazí do Česka vakcína proti prasečí chřipce, může mít už tolik lidí sezonní nebo prasečí chřipku, že očkování nebude možné. Varuje před tím vědecká rada České lékařské komory (ČLK). Nemocnost na respirační onemocnění i chřipku v Česku prudce stoupá, podle hlavního hygienika Michaela Víta ale přijde epidemie až v půli či koncem prosince.
Prezident stavovské organizace Milan Kubek již dříve odmítl povinnost očkování proti prasečí chřipce pro lékaře s tím, že nejsou pokusní králíci. Vakcína v tu dobu teprve procházela testováním. Dnes řekl, že hlavním problémem v tuto chvíli už není kvalita vakcíny, ale to, že přijde pozdě. "Nejakutněji teď hrozí, že přijde očkovací látka, o které se tady mnoho týdnů hovoří, ale už tu bude epidemie a nebude se moct očkovat. Pokud přibývá případů chřipky a viróz, už se člověk nemůže očkovat, protože neví, jestli už není v inkubační době," uvedl.
Vědecká rada tento týden znovu doporučila občanům očkování proti klasické chřipce. Zpochybnila kanadskou studii, podle níž člověk očkovaný proti klasické chřipce má více komplikací, pokud dostane prasečí chřipku. Žádná další studie to nepotvrdila. "Takže očkování proti klasické chřipce určitě, proti pandemické dobrovolně," shrnul Kubek. Nedá se podle něj vyloučit, že epidemie se zpozdí, v některých letech přichází až na jaře, ale situace v okolních zemích naznačuje, že chřipky velmi rychle přibývá.
V Praze bylo dosud potvrzeno 196 případů prasečí chřipky. Za dva týdny počet stoupl asi o 60. Nemocných je ale podle odhadů asi desetkrát více.
Takzvaná prasečí chřipka připravila dosud v EU a dalších vyspělých evropských státech o život prokazatelně 474 lidí. Ve světě na ni zemřelo celkem 6768 osob. Na svých stránkách to uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které sídlí ve Stockholmu. Vychází z aktuálních údajů zdravotnických institucí v jednotlivých zemích. Počet pacientů nyní strmě roste.
"Všech 27 zemí EU a čtyři země EFTA hlásí případy pandemické chřipky. Od letošního dubna bylo hlášeno 474 úmrtí a v posledních třech týdnech se počet úmrtí každý týden zvyšoval," uvedlo ECDC. Podle dostupných údajů sezónní chřipka každoročně v Evropě zabije kolem 40 tisíc lidí. Experti ECDC už dříve uvedli, že by letošní chřipková epidemie mohla kvůli prasečí chřipce mít dvojnásobek obětí.
Podle některých odborníků Evropa stojí na prahu chřipkové epidemie. V mnoha zemích se kvůli nákaze zavírají školy a školky. Nevyučuje se například na mnoha místech v Německu, Rakousku, Maďarsku i v Česku. Jen v rakouském Tyrolsku se podle agentury APA muselo zavřít sedm školek a 22 škol.
Foto: ČTK/AP