Lékaři z Vysočiny: Radši budeme zahradníky

Domácí
20. 12. 2010 08:30
bez popisku 302452
bez popisku 302452

"Děkujeme, odcházíme!" oznámili nemocniční lékaři z Vysočiny. Nemocnici v Novém Městě na Moravě prý opustí drtivá většina z nich. Ze svých míst se zvednou na konci února. Než pracovat za současných podmínek, to raději budou dělat zahradníky, říkají.

Prázdná hala interny se noří do šera. Na vymydleném linoleu se odráží televizní reklama, před televizí se hrbí jediný pacient - stařičký muž v modrém nemocničním pyžamu. Šedé oči nepřítomně hledí na obrazovku. Ve dveřích nás vítá dívka v bílých kalhotách a plášti - Veronika Latzková. Od prvního března možná jediná lékařka oddělení. Její kolegové podali výpověď. Nelíbí se jim platy.

"Pokud skutečně odejdou a začnou se slučovat nemocnice, nezbude mi než jít jinam. Nebudu to mít tak pohodlné jako tady, ale nedalo by se nic dělat," krčí rameny křehká brunetka v brýlích. O práci si prý nemůže dovolit přijít. "Potřebuji ji," říká. Se svým platem prý nespokojená není a problémy se vzděláváním lékařů, které její kolegové také kritizují, se snad vyřeší. Ostatní lékaři si to ale nemyslí. "Opravdu to dospělo to do takové fáze, že odejdou. Ti lidi už se s tím vnitřně vyrovnali," hodnotí situaci lékařka. Pak mizí za dveřmi s nápisem personál. Stařičký muž před televizí opět osamí, reklamu střídá nový díl seriálu.

Je 58 tisíc málo, nebo moc?

Nemocnice v Novém Městě na Moravě je jako vystřižená ze žurnálu. Upravené silnice lemují nově opravené pavilony, chodby uvnitř zdobí pokojové rostliny. Když nás směrovky dovedou až k budově ředitelství, překvapivě zvedáme obočí: stojíme před neošuntělejší částí areálu. Tady peníze opravdu plynou za pacienty.

Nemocnice v Novém Městě na Moravě je jako ze žurnálu.Ředitelka Věra Palečková už v úvodu mírní silná prohlášení odborářů: "Ve všech novinách čtu, že je to u nás velmi masové a že podalo výpověď devadesát procent lidí. Není to tak. To číslo je čtyřiadevadesát lékařů, tedy asi dvaasedmdesát procent," upozorňuje. Bílý plášť si tu obléká celkem 147 lékařů, jen 130 z nich je ale kmenových - mají úvazek od 0,6 do 1. Čtyři až pět míst je neobsazených. Další dvě se před časem podařilo zaplnit díky stotisícovému náborovému příspěvku. "Na neurologii chyběli delší čas lékaři. Díky dotaci z kraje se nám podařilo nalákat absolventy," doplňuje personální statistiku Palečková.

Platově si podle ní tady lékaři nevedou až tak zle. Zatímco průměrný plat v kraji nedosahuje ani dvaceti tisíc hrubého, lékaři z její nemocnice si přijdou na osmatřicet tisíc. Pokud slouží pohotovosti, vyšplhá se suma na výplatní pásce až na průměrných osmapadesát tisíc.

"Problém je spíš ve vzdělávání. V tomto ohledu požadavkům lékařů rozumím. Ten systém dnes dobrý není a zasloužil by si změnu," říká žena, která nemocnici zasvětila devatenáct let života. Dnes se poprvé o nemocnici bojí: vláda už avizovala, že některé nemocnice bude zřejmě slučovat. "Je pravda, že pokud by prvního března nepřišli lékaři do práce, mělo by to závažné důsledky. Nemocnice nedodrží smlouvu s pojišťovnou, nesplní své závazky. Toho se opravdu bojím," vysvětluje.

Z lékaře zahradníkem

Lékaři jsou přesto neoblomní. "Dokud se ekonomické podmínky ve zdravotnictví nezlepší, odejdeme. Chceme spravedlivé finanční ohodnocení, které si lékař zaslouží. O tom ta akce je," říká radiolog a jeden z vůdců odborářů Ladislav Novotný. Co bude od jara dělat, prý ještě neví. Zaplatí si pojištění a bude se vzdělávat v angličtině - manželka je učitelka. "Budu čekat na nabídky. Můžu zkusit dělat dealera, můžu skončit jako zahradník," krčí rameny. Otevřít si soukromou radiologickou ambulanci je totiž dost obtížné. Pracovat v nemocnici za 180 korun na hodinu už prý ale nechce. Zvlášť když ví, že peníze v systému jsou.

"Lékaři toho tolik nechtějí. Nepožadují po vládě peníze navíc, stačí jen lépe přerozdělit ty, které už ve zdravotnictví jsou. Spousta peněz se zbytečně ztratí," přibližuje Novotný. Na pacienta by podle něj nemělo mít navýšení mezd vůbec vliv.

Než pracovat za stávajících podmínek, radši budeme zahradníky, tvrdí lékaři.Ortoped Michael Jirčík jde ale dál. "Pokud to nepůjde jinak, ať si pacient klidně připlatí," říká odhodlaně. "Čekáme na nabídky, dnes se určuje cena doktora. Pokud se nezvedne, půjdu mimo zdravotnictví," pokračuje. Co to bude, si prý nechá pro sebe. "Musím ale vydělávat. Všichni máme závazky a hypotéky," uzavírá. Hlouček kolegů souhlasně přikyvuje. Oddělení ortopedie se od března pravděpodobně vylidní. Výpověď podepsali naprosto všichni.

Ráno nalačno do nemocnice, druhý den domů

Pokud své hrozby lékaři naplní, omezí se provoz nemocnice na minimum. V úsporném režimu už ostatně jedna sekce pracuje - ORL. Odtud už lékaři před rokem a půl odešli. Zůstala ambulance.

"Moc práce a málo peněz. Lékaři si radši otevřeli soukromé ambulance," popisuje lékařka Marta Hajná. Zatímco dřív mělo oddělení na dvacet lůžek, dnes jezdí pacienti za operacemi do Havlíčkova Brodu. "Část výkonů se tady dělá, ale jen těch jednodenních. Pacienti ráno přijdou nalačno, odoperují se a zůstanou jen do druhého dne," pokračuje Hajná. Starají se o ně tři lékaři - kromě ní ještě dvě důchodkyně.

O podobném modelu nyní uvažuje i ministerstvo zdravotnictví. Nemocnic je totiž podle statistik moc, hlavně těch malých. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se dlouhodobě využívá jen osmdesát procent lůžek. Koncentrovat péči do velkých nemocnic si proto přálo už několik předchozích ministrů. Žádný z nich k tomu ale nakonec nesebral odvahu. Zrušit část nemocnic nebo je proměnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Dnes ale ministr zdravotnictví Leoš Heger přiznává: nemocnice, kde budou chybět lékaři, se sloučí s jinými. "Peníze, které po lékařích zbudou, dostanou jejich kolegové. Sestry současně dostanou vyšší kompetence a odpovědnost, jak je zvykem na západě," říká ministr. Reforma zdravotnictví podle něj tyto kroky dávno připravuje. Masové odchody jejich zavedení jen urychlí.

Opozice by neměla být proti. Také hejtman kraje Vysočina a jeden z adeptů na ministra zdravotnictví za sociální demokracii Jiří Běhounek totiž už před volbami avizoval změnu. "Bude nutná reorganizace nemocniční péče. Využito je dlouhodobě jen kolem sedmdesáti procent lůžek," řekl na besedě občanského sdružení Občan. Záležet ovšem bude na tom, kteří lékaři a z jakých oborů výpověď podají.

V nemocnicích budou po Novém roce chybět lékaři.Chytřejší budeme v lednu

Ředitelka nemocnice Věra Palečková se proto zatím komentářů vzdává. "Pár lékařů mě sice kontaktovalo s otázkou, zda bych případně výpověď vzala zpět, bylo jich ale jen kolem pěti," řekla. O plánech dalších doktorů prý nic neví. Vše se bude řešit až pátého ledna na schůzce s hejtmanem. "To už budeme vědět, kolika lékařů a z jakých oborů se odchod týká. Hovořit tam budou všichni ředitelé nemocnic a zástupce VZP," přibližuje.

Pacienty nemocnice převeze pravděpodobně jinam. Co bude s těmi, kteří budou potřebovat akutní pomoc v den odchodu lékařů, nikdo netuší. "Uděláme ale všechno proto, aby se situace na zdraví lidí nepodepsala," ujišťuje ředitelka.

A pacienti? Tápou. "Mladí asi odejdou, ale ti starší... asi těžko. Pokud by odešli, bylo by to špatné. Vždyť tady máme úplně nově postavenou nemocnici," říká třeba Jan Herák, který do nemocnice pravidelně dochází na dialýzu. Platy by prý lékařům sice zvedl, ale jen těm kvalitním. Mladým podle něj vůbec neuškodí, pokud si zajedou na zkušenou do Německa.

Podobně mluví také pacientka v čekárně před rentgenem. "Peníze bych lékařům určitě přidala, ale jen těm opravdovým kapacitám. Je ostuda, že pracují za tak nízké mzdy. Obyčejným doktorům, jací pracují třeba tady, bych asi platy nezvedala," řekla.

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ