Léky nejsou, polykáme padělky. Zakážeme vývoz

Domácí
31. 8. 2014 06:05
Padělky léků bývají vyráběny za primitivních podmínek, takže se v nich objevují nežádoucí příměsi, jako jsou těžké kovy, jedy nebo chemikálie pro domácnost.
Padělky léků bývají vyráběny za primitivních podmínek, takže se v nich objevují nežádoucí příměsi, jako jsou těžké kovy, jedy nebo chemikálie pro domácnost.

V českých lékárnách je nedostatek některých typů léků. Jsou levnější než v zahraničí, a proto je firmy skupují a s výrazným ziskem vyvážejí. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka Blahuta bude nevýhodný reexport od nového roku zakázán.

Celosvětově se odhaduje, že až deset procent prodaných léčiv jsou padělky. Jak je na tom Česká republika?

Má v tomto směru určitou výhodu, že je její trh příliš malý a čeština nepatří mezi frekventované jazyky. Přesto se objevují i u nás, a to hlavně s rozmachem internetu. V běžné distribuční síti na ně totiž nenarazíte. Jenom za poslední rok jsme přesto varovali před desítkami nebezpečných nebo padělaných léčivých přípravků. Každý jednotlivý záchyt může znamenat stovky až tisíce padělaných balení.

Podle Zdeňka Blahuty bude nevýhodný reexport léků zakázán.Jakých léků se to nejčastěji týká?

Nejčastěji jsou to například přípravky na léčbu potence nebo anabolika. Ale poměrně často se objevují i přípravky na léčbu bolesti, antibiotika nebo doplňky stravy určené třeba lidem, kteří chtějí zhubnout.

Jaké nežádoucí účinky ty padělky mohou mít?

Padělky občas bývají vyráběny za primitivních podmínek, takže se v nich objevují různé nežádoucí příměsi, jako jsou například těžké kovy, jedy nebo chemikálie pro domácnost. A důsledky mohou být různé, od nevolnosti až po těžké poškození vnitřních orgánů. Ale nemusí vždycky jít pouze o nežádoucí účinky. Také se může stát, že nemají účinek vůbec žádný, třeba proto, že neobsahují deklarovanou léčivou látku v potřebném množství. To může mít u některých nemocí stejně drtivé účinky jako ty nežádoucí příměsi.

* Proč loni chyběly v lékárnách některé inzulinové přípravky a letos lék na léčbu Čtěte TÝDEN.alkoholismu Antabus?

* Které další léky jsou nedostatkové?

* Jak se na cenách léků odrazí zrušení regulačních poplatků za recept?

* A kde vzal Státní úřad pro kontrolu léčiv 1,7 miliardy, které letos musel převést do státního rozpočtu?

Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 1. září.

Autor: Tomáš Menschik, Pavel CechlFoto: Robert Sedmík, ČTK/Švancara Petr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ