Před závěrečným schvalováním je ve sněmovně novela, která legalizuje využívání marihuany k léčebným účelům. Poslanci navrhli provést v předloze v pátečním druhém čtení jen drobné změny. Dolní komora by o ní mohla rozhodnout příští týden.
Lidé si budou moci koupit konopí patrně na elektronický lékařský předpis, aby nebylo možné je zneužívat. Marihuanu je možné využívat například při zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy nebo atopického ekzému. Předloha neznamená legalizaci této drogy ani legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely doma, jak po tom volají aktivisté.
O smyslu novely v pátek opět zapochyboval jen Boris Šťastný (ODS), podle něhož přibude nová administrativa, ale stále bude levnější pořídit si konopí nelegálně. Šťastný se obává také tlaku, aby se marihuana dostala do systému veřejného pojištění. Výdaje by v případě výpočtu podle nizozemských cen prý činily více než miliardu korun ročně. Podle jednoho z předkladatelů Pavla Béma by ale marihuana mohla v některých případech nahradit ještě dražší přípravky.
Sněmovna bude poslaneckou předlohu schvalovat podle dnešního rozhodnutí ve znění pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru. Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce budou moci vstoupit na trh domácí pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv čas na přípravu. Ústav bude například vydávat licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany.
Jiří Rusnok (LIDEM) navrhl, aby ve druhém kole tendru měla nabízená cena drogy mezi kritérii tříčtvrteční váhu místo poloviční. Mohlo by to podle něho vést k zlevnění marihuany. Stejného cíle chce dosáhnout Jan Bureš (ODS) novým ustanovením, podle kterého by pěstitelé mohli drogu po udělení licence také exportovat.
Bureš odhaduje, že marihuana přijde jednoho pacienta zhruba na 9000 korun měsíčně. Schválením jeho návrhu by podle jeho názoru mohla být cena třetinová. Předloha uvádí, že tuzemští pěstitelé nebudou moci stanovit vyšší cenu, než je nejnižší cena v zahraničí.