Mí pacienti umřou, ale umřou dobře, říká paliativní lékař

Domácí
1. 6. 2014 18:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ondřej Sláma je specialista na "umírání", paliativní lékař z brněnského Masarykova onkologického ústavu. Jeho pacientům zbývají měsíce, týdny, ale někdy i dny do smrti a on dělá všechno proto, aby mohli "umřít dobře". O své chmurné specializaci mluví Ondřej Sláma věcně, jeho černý humor tísnivé téma odlehčuje. Jeho manželka je lékařka v brněnském hospicu. "Ano, rodinný podnik. Chybí jen pohřební služba."

Vyhýbáte se před pacienty slovu "umírat", "smrt"?

Snažím se s těmi slovy zacházet opatrně. Neříkám, budeme dělat vše pro to, abyste "dobře umřel", spíš: "Budeme dělat vše pro to, aby vás nic nebolelo."

Chtějí pacienti znát "to" datum?

Ano. Mnozí se ptají, kolik času jim zbývá. A já se ptám, proč? To je důležité. Protože jiná je motivace ve smyslu: "Doufám, že už to nebude trvat moc dlouho." A jiná: "Co bych mohl ještě stihnout." Ale my žádná data neříkáme, solidní je spíš říct: "Nevím, kolik času máte před sebou konkrétně vy, ale pacienti s vaším typem nemoci a stejnou pokročilostí nádoru se obvykle dožívají tří až pěti týdnů. Ale možné jsou odchylky oběma směry." Nehrajeme si na proroky, ale na druhou stranu je důležité, abychom pacientovi poctivě nastínili časový rámec a on si to mohl přebrat.

Ondřej Sláma.Dá se nakonec poznat ta "poslední hodina"?

Z čistě lékařského pohledu ano. Jak umírající dýchá, jaký má tlak. Ale lidé kolem to poznat nemusejí. Četné jsou případy, kdy příbuzní bděli u postele umírajícího, čtyřiadvacet hodin ho drželi za ruku, aby s ním byli v poslední chvíli. Pak se šli vyčurat nebo si zapálit cigaretu a v tu chvíli jejich blízký zemřel. Neurofyziologie pro to žádné vysvětlení nemá, ale umírající možná cítí, že to přichází. A možná chce být sám.

Skoro každý lékař se musí nějak popasovat s tím, že někteří pacienti zemřou, ale vy naopak nemáte žádné uzdravené pacienty. Jak jste si nastavil balanc mezi empatií a profesionálním odstupem?

Člověk musí zůstat v prvé řadě profi-lékař. Přes jistou míru empatie si zachovávám emoční odstup, "nevylaďuju" se se všemi na stejnou vlnu, nepomohl bych jim, kdybych s nimi plakal nad smutným osudem. Zůstávám lékařem, který jim má pomoct s jejich trápením. Kolegové z ročníku medicíny se mě i po dvaceti letech ptají: "Jak to můžeš dělat? Totální depka, samý mrtvoly!" Ale já se nepovažuju za žádného úchyla, nekrofila, i v paliativní medicíně člověk zakouší uspokojení z dobře vykonané práce, protože řadu problémů svých pacientů opravdu vyřeším. Jinak by se smažili ve vlastní šťávě bolesti a úzkosti. Umřou, to je tragické, ale umřou dobře. Od pozůstalých mívám dobrou zpětnou vazbu.

* Kdy má slzy na krajíčku?Čtěte Týden.

* Jak vypadá "typický pacient"?

* Jak mluvit s malými dětmi umírajících rodičů?

* Je pro eutanazii?

* Jsou věřící vedle nevěřících při umírání ve výhodě?

Na tyto a mnohé další otázky odpovídá lékař v rozhovoru pro nové vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 2. června 2014.

Elektronická verze časopisu Týden.

Další čtení

Cyril Höschl

Zemřel známý psychiatr Cyril Höschl. Pomohl psychiatrii jako málokdo

Domácí
22. 4. 2025
Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ