Mzdy sester neurčuje vláda. Pro zlepšení situace prý udělala dost

Domácí
22. 11. 2018 15:29
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče požaduje, aby se sjednotily platy ve státních zařízeních se mzdami v ostatních zařízeních. Jeho představitelé připravili petici. Stát výši odměn neurčuje, dělají to ředitelé nemocnic, řekl jim v úvodu sjezdu odborového svazu premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj odmítá plošné zvyšování tarifů všem zaměstnancům, preferuje motivační odměňování.

V Česku chybí v nemocnicích asi 3000 zdravotních sester, Babiš připomněl, že v Německu se jich nedostává kolem 50 tisíc. Odbory tvrdí, že zařízení si přetahují navzájem zaměstnance vyššími odměnami. Nerovnost v odměňování za stejnou práci je podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové důsledkem toho, že nemocnice mají různou organizační formu. "Připadá nám nenormální a nemorální, že rozdíly jsou až deset tisíc korun," řekla v úvodním slově sjezdu.

Podle Babiše vláda pro zlepšení situace udělala dost. "Růst platů a mezd se zrychluje, ale chápu, že stále jsou nízké. Mezi roky 2016 a 2018 se zvýšily o 30 procent, což si myslím, že je celkem významný růst," řekl premiér. V roce 2019 plánuje podle něj vláda o 8,7 miliardy do zdravotnictví navíc. Připomněl také vládou schválený příspěvek za práci na směny, sedmiprocentní růst tarifů pro příští rok a investiční plán oprav budov nemocnic, který počítá na 12 let se 74 miliardami korun. Příští rok to mají být čtyři miliardy korun.

Ve zdravotnictví pracuje asi 260 tisíc lidí, v sociálních službách kolem 100 tisíc. Nejvíce, asi 80 tisíc, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře průměrně 36 tisíc korun, v nestátní 24 200 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR byla v letošním druhém čtvrtletí 31 851 korun.

S ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) se zdravotnické odbory v září dostaly do sporů kvůli navyšování odměn v nemocnicích. Ministerstvo nabízelo sedm procent navíc do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. Od poloviny srpna jsou proto odbory ve stávkové pohotovosti, stávka ale podle nich reálná není.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR sdružuje více než 25 tisíc zaměstnanců, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách. Jde o zaměstnance všech typů nemocnic, zdravotnické záchranné služby, lázní, hygienické služby, zdravotních ústavů a dalších zdravotnických zařízení, zaměstnance domovů pro seniory, domovů pro lidi s handicapem a dalších zařízení sociální péče.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Radek Petrášek

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ