U chovu drůbeže v Česku se poprvé objevil virus ptačí chřipky. Na likvidaci nakažených zvířat a dekontaminaci postiženého objektu se nyní podílí i armáda. K dispozici má asi 20 technických strojů a 80 lidí. Ti budou v nejbližší době očkováni lékem Tamiflu. Nebezpečnou nemocí byli nakaženi krocani v zemědělsko-obchodním družstvu Zálší v Tisové na Orlickoústecku.
"Kraj i všechny složky dělají maximum, abychom situaci zvládli. Snažíme se o všem informovat deset obcí, které jsou v rizikovém pásmu," uvedl náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.
Majitel farmy s nakaženou drůběží František Bartoš uvedl, že likvidace šestitisícového chovu společnost příliš neohrozí. Ztráty činí přes dva miliony korun. Doufá však, že až bude "problém ukončen", ministerstvo zemědělství družstvu pomůže. "Prodávali bychom je až za měsíc a půl, když by měli
Úkolem vojáků je na místě vybudovat dezinfekční koridor, v němž se bude provádět očista lidí i techniky, kteří vystupují z ohniska nákazy. "V další fázi se bude jednat o nakládání živých či uhynulých krůt do přepravních prostředků, které zabezpečí hasičský záchranný sbor," dodal mluvčí útvaru s tím, že vojáci se budou na místě při zásahu střídat.
Asanační podnik v Žichlínku na Orlickoústecku je připraven na likvidaci uhynulých a poražených ptáků z chovu v Tisové v témže okrese, kde byla ptačí chřipka zjištěna. "Závod je schopen běžně zpracovávat i větší množství zvířat, než se v Tisové nachází," řekl ředitel společnosti Asanace Žichlínek Jan Nisák. Pokud by se začala vybíjet drůbež v širším okolí, musela by kafilerie začít pracovat ve zvláštním režimu.
Chov v Tisové čítá asi šest tisíc krocanů, stovky jich už uhynuly. "Denně zpracováváme daleko větší kvanta materiálu," uvedl Nisák.
Asanační podnik by měl mít dostatečnou kapacitu i při plošném vybíjení domácího ptactva. "Záleží na veterinářích, ale patrně by vyčlenili naši kafilerii pouze k tomuto účelu. Ostatní materiál by se musel odklonit," řekl Nisák. Závod je již od rána připraven přijímat drůbež z likvidovaného chovu. "Kdyby to fungovalo tak, jak by mělo, tak už je to vyřízené," uvedl Nisák.
Lidé, kteří likvidují drůbež, budou očkováni
Desítky lidí, kteří se podílejí na dekontaminaci farmy a likvidaci krůt v Tisové dostanou antivirotickou látku Tamiflu. Oznámila to mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Kromě očkování musí projít desítky lidí dezinfekcí, dezinfikována je i veškerá technika. Při likvidaci chovu i uhynulého zvířectva musí zasahující používat jednorázové ochranné obleky, pryžovou obuv a rukavice. "Chrání si také dýchací cesty," řekla Horáková.
Nyní se v areálu firmy provádí dekontaminace. Vojáci například připravovali dekontaminační jímku. "Dezinfekci musí být areál vystavený dvacet čtyři hodin," uvedla Horáková.
Na chovateli pak bude sběr uhynulého ptactva. Odstranění zvířat by mělo být dokončeno ještě ve čtvrtek. Armáda a hasiči opět farmu vydezinfikují.
"Musíme se chovat jako lidé a splnit všechny povinnosti, které z toho vyplývají. Naši pracovníci jsou připraveni pomoci, jak to bude nutné," řekl novinářům předseda družstva František Bartoš.
Foto: ČTK