Na Orlickoústecku pokračuje likvidace drůbeže
16.07.2007 10:57
Práce na likvidaci ohniska ptačí chřipky na Orlickoústecku pokračují. V Netřebech u Českých Heřmanic je téměř hotovo, v Kosoříně pokračují dezinfekční práce. Ve středu nebo ve čtvrtek začne třicetidenní karanténní lhůta. Oznámil to náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Jak se virus roznesl, veterináři zatím netuší. Zjišťují, zda nákazu nepřenesl například na podrážce člověk, uvedl Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.
Haly se čistí také v Loučkách a Zářecké Lhotě, kde bylo o víkendu na příkaz veterinářů preventivně usmrceno necelých 70 000 zdravých krůt a brojlerů, uvedl náměstek ředitele krajského Hasičského záchranného sboru Aleš Černohorský.
Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby. Exotické ptactvo místních lidí zůstane ušetřeno. "Veterináři je pravidelně kontrolují, ptačí chřipka se u nich nevyskytla," uvedl Línek.
Veterináři stále zjišťují, jak se mohla ptačí chřipka rozšířit na další dva chovy. Jednou z verzí je, že ji přenesl člověk. Konkrétní závěry šetření veterináři zatím nemají, řekl Zbyněk Semerád.
"Musíme došetřit pohyb všech osob, veterinářů, opravářů i techniků. V Holandsku měli 130 ohnisek ptačí chřipky a nikdy nezjistili zdroj nákazy," uvedl Semerád. V prvních dvou případech výskytu ptačí chřipky v Noříně a Tisové bylo jednoduché zjistit původce nákazy, patřily stejné firmě a před vyhlášením bezpečnostních opatření se pracovníci firmy mezi farmami volně pohybovali. Farmy v Kosoříně a Netřebech už patří jinému majiteli, dodal Semerád.
"Víme, že k přenosu ptačí chřipky musí být infekční dávka, ta je na podrážce, pneumatice nebo v podestýlce dostatečná. Vyloučit další výskyt ptačí chřipky nemůžeme, ale také nemůžeme s jistotou říct, jakým způsobem se přenese. Může to být i z volně žijícího ptactva," řekl Semerád.
První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28 000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července. Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.