Exodus doktorů
Nejdřív konec protestu, pak vaše platy, vzkázala vláda lékařům
16.02.2011 11:18 Aktualizováno 16.02. 13:18
Zprávy o tom, kdy a o kolik se jim zvednou platy, se lékaři od vlády zatím nedočkali. Kabinet Petra Nečase přerušil své jednání o návrhu dohody s Lékařským odborovým svazem, který na jednání přednesl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Vrátit k jednání se Nečas a spol. chtějí za týden, ale pod podmínkou, že odboráři vyzvou lékaře k ukončení protestu "Děkujeme, odcházíme" a ke stažení výpovědí.
"Vláda je příští týden připravená podpořit to, co ministr Heger dohodl s nespokojenými lékaři," uvedl premiér Nečas s tím, že podmínkou kabinetu je, aby Lékařský odborový klub (LOK) ukončil své protesty a vyzval přibližně 3800 lékařů hrozících odchodem k počátku března, aby své výpovědi stáhli.
Vláda měla ve středu na stole možné zvýšení tarifních platů lékařů o 5000 až 8000 korun. Rozhodnutí však odsunula minimálně o týden a pod podmínkou, že lékaři ukončí svůj protest a stáhnou výpovědi. Pokud by však protestní akce neskončila, tarify by se zřejmě neměnily.
Předák Engel: Bereme to na vědomí
Podle šéfa odborů Martina Engela je postup vlády překvapující. "Bereme to na vědomí, zařídíme se podle toho," vzkázal Engel z jednání, na které se do Prahy sjeli zástupci regionálních odborových organizací. Diskutují o návrhu memoranda, o němž jednaly v pondělí s Hegerem. Dokument jim slibuje od března právě zvednutí tarifů, do dvou let růst příjmu na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v zemi a také účast na přípravě zdravotnických reforem.
Přijetí memoranda doporučili prezident České lékařské komory Milan Kubek, stínový ministr zdravotnictví ČSSD, středočeský hejtman a exšéf komory David Rath či šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Navržená dohoda je podle nich velmi dobrým kompromisem.
Podle prvních reakcí z nemocnic si to ale velká část lékařů nemyslí. Chybí jim garance, že sliby budou splněny. Vedle navýšení platů požadují i účast na reformních pracích. Garanci vidí v podpisu premiéra Petra Nečase (ODS). S jakým mandátem vyslali lékaři své zástupce do Prahy a jak rozhodli, sdělí šéf odborářů Martin Engel na podvečerním briefingu.
Premiér po středním zasedání vlády zdůraznil, že dvě miliardy korun navíc, které Heger zdravotnictví slíbil, budou získány reformou a restrukturalizací zdravotnického systému. "Žádná profesní či zájmová skupina podle vlády nemůže počítat s tím, že by si vydobyla vyšší platy na úkor prohloubení schodku státního rozpočtu. Vláda je v tomto svém názoru ‚monolitní‘," zdůraznil předseda vlády.
Nečas tak reagoval nejen na nynější protest nemocničních lékařů, ale i na požadavky, které formou petice v tyto dny vyslovují policejní a hasičští odboráři. Kritizují úsporná opatření v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz, a žádají i odchod ministra vnitra Radka Johna (VV).
Jak se změní platy?
Do nemocnic by podle plánu ministra Hegera měly letos jít navíc dvě miliardy korun. Celou sumu si zřejmě rozdělí jen lékaři. Sestry by měly dostat přidáno až příští rok. Peníze budou ze zdravotního pojištění, ne ze státního rozpočtu. Původně měli doktoři peníze dostat v odměnách, odbory žádaly zvýšení tarifů. Heger jim vyhověl. Už dříve uvedl, že lékaři dostanou víc peněz tak jako tak.
Lékařům v nemocnicích, zdravotnických ústavech a záchranných službách by se měl podle návrhu zvednout od března tarif podle délky praxe a vzdělání. V 11. a 12. třídě by si měli přilepšit o 5000 korun, ve 13. třídě o 6500 korun a ve 14. třídě a vyšších o 8000 korun. Nově by tak doktor ve 12. třídě s praxí do devíti let měl mít základ 26 790 korun a jeho kolega se stejnou praxí, ale dalším vzděláním ve 14. třídě 33 640 korun. Tarif tvoří necelou polovinu příjmu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.