Léčit všechny choroby ve všech nemocnicích je přežitek. Tvrdí to nejen pojišťovny, ale také David Marx ze Spojené akreditační komise. Uspořádání, které se doposud v nemocnicích ctilo, podle něj vychází z "vyčpělého sovětského modelu", který u nás zaváděli komunisté v padesátých letech.
"K tomu, aby se v každé nemocnici léčily všechny obory, není jediný věcný důvod," reagoval David Marx na stížnosti krajských nemocnic. Těm vadí, že jim chtějí pojišťovny od ledna omezit provoz. Některým nemocnicím škrtnou dokonce jeden ze čtyř základních oborů – chirurgii, internu, pediatrii či gynekologii.
David Marx ze Spojené akreditační komise ale uklidňuje: o nic nejde, čtyřlístek základních oborů je přežitek. "Toto historické uspořádání vznikalo po padesátém třetím roce, kdy se české zdravotnictví přizpůsobovalo sovětskému vzoru. Přitom v Rusku jsou mezi nemocnicemi úplně jiné vzdálenosti," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Jiná je podle něj i demografická struktura obyvatelstva - zatímco po válce se rodilo hodně dětí, dnes se naopak "hodně stárne".
Dnes už proto dávno neplatí, že každý okres musí mít jedno dětské oddělení. "Nezažíváme stejný populační boom, jaký byl po válce. Brzy budeme naopak potřebovat sociální péči pro seniory," tvrdí Marx.
Špitály se podle něj budou muset buď specializovat, nebo přeměnit na sociální lůžka. Třetí možností je úplný zánik.
Jeden špitál na 30 tisíc dětí
Ve svém názoru není sám. Podobně to vidí třeba Luděk Ryba - primář dětského oddělení v nemocnici v Ústí nad Orlicí. "V pediatrii jsme u nás loni napočítali 93 dětských lůžkových oddělení. Zhruba třetina okresů měla dokonce dvě dětská oddělení," vysvětluje Ryba.
Lůžka v nemocnicích jsou pak nedostatečně obsazená, pracovištím chybí personál i vybavení. "Smysl dává lůžkové oddělení až v těch lokalitách, kde žije 25 až 30 tisíc dětí. Zvlášť dnes, kdy dětí ubývá a ošetřovací doba se díky moderní medicíně zkrátila čtyřikrát," domnívá se Ryba.
Naopak Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic plánované škrty kritizuje: těžce vybudovaná síť zdravotnických zařízení by se rušit neměla. Pacienti mohou zůstat bez péče. "Pokud někdo zruší v nemocnici chirurgii či internu, odsuzuje ji prakticky k likvidaci. Nemocnice nebude moci nabídnout potřebné zázemí a stane se neekonomickou," obává se o osud krajských špitálů Fiala.
Polovina lůžek je prázdných, tvrdí VZP
Takzvanou restrukturalizaci lůžkového fondu, tedy škrty v nemocnicích, chce od ledna zahájit Všeobecná zdravotní pojišťovna. Spolupracuje na tom s ministerstvem zdravotnictví. VZP chce využít hlavně toho, že drtivé většině nemocnic končí smlouvy a v lednu se musí podepsat nové.
VZP už dříve avizovala, že sníží počet akutních lůžek nejméně o desetinu. Podle nové náměstkyně ředitele Miloslavy Šlajsové, která má úkol na starosti, je totiž většina špitálů rozeseta půl hodiny cesty od sebe - ve vzdálenostech 30 až 35 kilometrů. "V řadě nemocnic jsou tak oddělení, která nejsou využívaná ani z padesáti procent," podotkla Šlajsová.