Neplaťte registrační poplatky u lékařů, radí pacientům VZP

Domácí
25. 8. 2011 10:20
Pacienti by podle VZP neměli platit registrační poplatky u lékařů, podle pojišťovny jsou nelegální (ilustrační foto).
Pacienti by podle VZP neměli platit registrační poplatky u lékařů, podle pojišťovny jsou nelegální (ilustrační foto).

Pacienti by podle doporučení Všeobecné zdravotní pojišťovny neměli platit u lékaře registrační nebo roční poplatky a hradit různé úkony a služby, jako jsou třeba jednorázová zrcadla při gynekologickém vyšetření. I když jsou seznamy těchto plateb v čekárně vyvěšeny, nejsou podle VZP legální, pokud péči hradí pojišťovna.

Pro ženy je však třeba v Praze téměř nemožné přihlásit se ke gynekologovi bez registračního poplatku. Nemocnice ho nevyžadují, ale gynekologové v ambulancích většinou ano.

"Registrační poplatky nemá lékař právo vybírat, stejně jako by neměl vymáhat na pacientovi sponzorský dar. Když však pacient sponzorský dar uhradí, není v možnostech VZP lékaře za to postihnout, protože situace se jeví jako souhlasný krok pacienta," sdělil ČTK mluvčí VZP Jiří Rod.

Jestliže si pacienti chtějí připlatit za nadstandard, pak je to věcí dohody mezi nimi a lékařem; ten však nikdy nesmí odmítnout poskytnout péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, zdůraznil mluvčí.

V gynekologické péči, kde se ženy s požadavkem na registrační poplatek nebo platbu za gynekologické zrcadlo často setkávají, je z veřejného zdravotního pojištění hrazena veškerá pravidelná péče, zejména preventivní prohlídky, péče o těhotné a všechny operační výkony související s gynekologickými obtížemi.

Pokud by lékař vybíral peníze za péči, kterou mu zdravotní pojišťovna hradí, porušoval by ustanovení smlouvy o poskytování zdravotní péče a její následné úhradě, kterou s pojišťovnou uzavřel.

Na výši úhrady od pojišťovny za konkrétní zdravotní výkon se lidé mohou zeptat na informační lince VZP 844 117 777. Dozvědí se, zda je výkon hrazen z veřejného zdravotního pojištění, nebo si ho musejí uhradit sami. V případě pochybností se pojištěnci mohou obrátit se stížností nebo žádostí o přešetření případu také na územní pracoviště VZP se sídlem v okrese, ve kterém mají bydliště nebo lékař pracoviště.

"V současné době jsou jednotlivé výkony buď pojišťovnou hrazeny, nebo hrazeny nejsou, pak si je pacienti uhradí celé sami. Tyto výkony nemohou být vykázány pojišťovně. Reformní zákony přinášejí změnu v tom, že si lidé budou moci na lepší péči připlatit.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ